Düsseldorf şehrinde 20 yılı aşkın süredir organize edilen Euromold fuarı Avrupa’nın en büyük kalıp ve üretim fuarıdır. Bu sene 22-25 Eylül arasında Euromold’a 3D Printing ve son yenilikleri takip etmek için 3BFab olarak Euromolddaydık.

Son birkaç yılda Euromold’un 3D Printing ve eklemeli üretim teknolojilerine ayrılan bölüm hızla büyümüş ve artık Euromold kalıp teknolojileri odaklı bir fuar olmaktan çıkıp tamamen 3D Printing ve eklemeli üretime odaklı bir fuar olmuştur.

Euromold’da sergilenen birçok 3D yazıcı ve 3D tarama teknolojilerini görmek mümkün.

Fuar ile ilgili aldığımız notları ve görselleri inceleyebilirsiniz.

Formlabs Form 2 nin lansmanını yaptı

Fuarın ilk günü Formlabs yeni ürünü Form 2’nin global lansmanını eş zamanlı olarak Euromold ve ABD’den yaptı. Formlabs fuarı hem yeni Form 2 ürünü hemde örnek baskıları ile fuarda çok ilgi çekti. Formlabs Form 2 örneklerinde birçok malzemeden hem kuyum, hem sanayi gibi birçok sektörden örnekler görmek mümkün.

 FDM’de Zortrax ve büyük boy

Fuarda Zortrax kendi standını açmasa da birkaç standa Zortrax’ın baskılarını ve Zortrax M200 modelini görmek mümkündü. Desktop segmentinde çok başarılı yüzey kalitesine sahip Zortrax M200 3D yazıcıda Euromold’un gözdesiydi.

Diğer yandan FDM tarafında, büyük boy 3D yazıcıların gelişmekte olduğunu gözlemledik. Bunların arasında en çok bilinen Alman menşeili BigRep firması da yeni versiyon büyük boy BigRep’ı sergiledi.

 İnsan 3D Tarama teknolojileri

Bu sene fuarda birkaç firma insan taramak için kullanılan 3D fotoğraf kabinlerinden görmek mümkündü. İnsanların 3D taraması için kullanılan bu kabinler çalışma prensibi gayet basitdir: 60 ve üzeri fotoğraf makinesi ile değişik açılardan çekilmiş fotoğrafları birleştirerek 3D tarama elde etmek mümkündür. Fuarda full-body scan için kullanılan kabinlerin yanı sıra, distribütörü olduğumuz BobbleShop firmasının da standı mevcuttu.

Tersine mühendislik ve 3D Scanning

Tersine mühendislik için kullanılan 3D tarama ve 3D ölçümleme cıhazları da fuarda mevcutdu. Özellikle David 3D Scanner yeni modeli olan David SLS3 modeli ve Artec firması da yeni olan Artec Space Spider 3D tarama cıhazlarını inceleme firsatı bulduk.

HP Multi Jet ve Stratasys

Popüler desktop 3D yazıcıların yanı sıra değişik malzemeler kullanan ve fiyatları $ 300,000 USD ve üstü olan 3D yazıcıları da bulmak mümkündü. Bunların arasında 1 sene içinde çıkması beklenen HP Multi Jet 3D baskıları ve Stratasys firmaların da 3D yazıcılarını görebilirsiniz.