Daha önceki yazımızda Autodesk’in kolayca 3 boyutlu tasarımlar yapabileceğiniz 123D programlarından bahsetmiştik. Bu program ve uygulamalarla daha önce hiç bir 3 boyutlu tasarım programı kullanmamış olsanız bile kolayca aklınızdaki tasarımları gerçeğe dönüştürebilir, instagram fotoğraflarınızı düzenler gibi 3 boyutlu modellemeler yapabilirsiniz. Eğer daha önce 3 boyutlu tasarım programı kullandıysanız sizin için güzel bir deneyim olacak, keşke bütün programlar böyle keyifli olsa diyeceksiniz. 123D  programlarının hepsinin üzerinden tek tek geçeceğiz demiştik, bu yazıda internet  browser’ınız (firefox, internet explorer, google chrome gibi) üzerinden açıp kullanabileceğiniz Tinkercad‘den bahsedeceğiz.

Tinkercad kullanmak için bilgisayarınıza indirmeniz gerekmiyor!

Herşeyden önce Tinkercad  kullanması en eğlenceli tasarım programlarından biri. Rengarenk arayüzü ile çok ciddi işleri bile keyifle yapabilirsiniz. Yani normal CAD programları sıkıcı bir ofiste çalışmaksa, Tinkercad oyun parkında koşturmak gibi diyebiliriz.

tinkercad
AutoCAD’de çalışırken gördüğünüz / Thinkercad’de çalışırken gördüğünüz

Tinkercad kullanmak için bilgisayara indirmeniz gerekmiyor, internet browser’ınız üzerinden tinkercad.com ‘ a girerek kullanıyorsunuz. Böylece internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar veya tabletle bağlanıp tasarımlarınızı yapabilir, kaydedebilirsiniz. Thinkercad’ e girdiğinizde, ana sayfada ”start the editor” e tıklayarak modelleme platformunu açabilirsiniz.

Platform ilk açıldığında hareket ettirme komutunu öğrenebilmeniz için konulmuş bir döner merdiven modeliyle karşılaşıyorsunuz, Tinkercad burada size bir sıra minik eğitimle programı, tasarım araçlarını, neler yapabileceğinizi öğrenmenizi sağlıyor, kendi başınıza da belki rahatlıkla öğrenebilirsiniz ancak bizce bir 10 dakikanızı buna ayırın ve Tinkercad’in sizden oynamanızı istediği bu ufak oyunlarla tasarım araçlarının kullanımını öğrenin.

Eğer kendi tasarımlarınızı yapmaya başlamak istiyorsanız ücretsiz bir hesap açıp profilinizi oluşturabilir yaptığınız modelleri kaydedip daha sonra üzerlerinde tekrar oynayabilirsiniz. Ayrıca profilinizi açtıktan sonra yaptığınız modelleri paylaşabilir, paylaşılmış başka modelleri kullanabilirsiniz. Böylece aslında üzerinde oynayabileceğiniz bir sürü modele de sahip oluyorsunuz.

Tinkercad’de modelleme yapılırken size verilmiş basit geometrik şekilleri kullanıyorsunuz. Bu şekilleri manipüle ederek, boyuyla yeriyle oynayarak modelinizi oluşturuyorsunuz, yani bastiçe şekillerin ekleme ve çıkarılmasıyla çalışıyorsunuz.

tinkercad

Son olarak oluşturduğunuz modelleri 3 boyutlu yazıcılar için indirebilir ve basabilirsiniz. Böylece bu basit programı ve 3 boyutlu yazıcıları kullanarak aklınızdaki fikirleri hızlı bir şekilde gerçeğe dönüştürebilirsiniz.