3D yazıcı teknolojisine 3. Endüstri devrimi denmesinin bir sebebi var. Artık nasıl ürettiğimiz, ürettiklerimizi nasıl sattığımız,  ürünlerimizi nasıl geliştirdiğimiz değişiyor. Sadece bunlarla kalmıyor teknoloji tasarım anlayışı ve metotları bile değişiyor. 3. Endüstri devrimi sözü sadece üç boyutlu yazıcılara dayanılarak türetilmiş bir tanımlama değil, bu teknolojiyle birlikte ortaya çıkan yeni ürünler, uygulamalar var ve bunlar bu devrimde, değişimde büyük rol oynuyor. 3. Endüstri devrimi tasarımcı-üretici-kullanıcı zincirini kırarak bütün sürecin kontrolünü son kullanıcıya veriyor.

Teknoloji tasarım işbirliği üretim gücünü arttırıyor!

Yani bu değişimin içinde artık biz kullanıcılar kendi tasarımlarımızı kendimiz üretiyor olacağız, yalnızca tasarımcıların zihinlerinden çıkardıkları içerisinden seçim yapmak yerine kendi hayal ettiklerimizi, bu da olmalı dediğimiz şeyleri tasarlıyor, üretiyor ve kullanıyor olacağız. İşte bu değişim dönüşüm süreci içinde  kullanıcıların kendi akıllarındakini kolayca ,  bir programın kulanımını öğrenme süreciyle uzun uzun uğraşmadan aklımızdakini objeye dönüştürmemize yardım edecek programlara ihtiyacımız var.

Ve ne mutlu ki teknoloji tasarım birlikteliğini destekleyen programların sayısı gün geçtikçe artıyor, gittikçe kullanımı kolay programlar çıkıyor. Öyle ki bir el kitabına ihtiyacınız olmadan, kurslara yazılmadan hemen kullanmaya başlayabileceğiniz ve güzel sonuçlar alabileceğiniz programlar.

Autodesk uzun yıllardır tasarım, mimarlık ,mühendislik uygulamalarında artık vazgeçilmez olarak kabul ettiğimiz yazılımlar geliştiriyor. Profesyonellere, işlerinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verecek yazılımlarla müşterilerine hizmet sağlamalarında yardımcı oluyor ve bu bahsettiğimiz değişime uyum sağlamada da başarılı adımlar atıyor. Autodesk’in 3D printer teknolojisini destekleyen programları, yeni üretim metotlarına uyumlu olarak geliştirdiği uygulamalarıyla bu devrimde önemli bir oyuncu olmak istediği çok açık.

Ancak Autodesk yeni sürece, yani son kullanıcının kendi 3D modelini kendisinin yaptığı süreçte, bu kullanıcılara, profesyonellere ve teknik uzmanlara sunduğu düzeyde programlar sunamaz, sunmamalı. Biz müşterilerin, tüketicinin kullanacağı programlar basit ve eğlenceli olmalı, arayüzü kolay okunabilmeli hem küçük çocuklar hem de yetişkinler kullanabilmeli. Neyse ki firma da bunların farkında ve tüm bunlara cevap vermeye çalışan uygulamalar geliştirmiş.

teknoloji tasarım

Autodesk 123D  üç boyutlu tasarımı herkese uygun hale getirmek amacıyla oluşturulmuş. Firma, Autodesk 123D altında birbirinden farklı birçok tasarım programı sunuyor. Ayrıca sitede programlardan ziyade 3D modellere de ulaşabilir ve onları indirebilirsiniz. Programların hepsi kullanımı keyifli ve basit programlar olup size yeni bir dünyanın kapılarını açacak, ürünlere bakış açınızı değiştirecektir. Hatta rafta gördüğünüz bir şeye bakıp bunu ben de yapabilirim diyebilirsiniz.

Sizin aklınızdaki tasarımı , üç boyutlu modele dönüştürme maceranızda kullanabileceğiniz bir çok Autodesk 123D uygulaması var bunları bilgisayaranıza, hatta tabletinize indirebilir hemen işe koyulabilirsiniz.

Autodesk 123D Design

  • Circuits: Sanal olarakelektronik devre tasarlayabileceğiniz bir uygulama
  • Catch: Fotogrametri  tekniğiyle farklı açılardan çekilmiş bir dizi fotoğrafı kullanarak üç boyutlu model yaratıyor
  • Creature: 3D yaratıklar, modelleyebileceğiniz bir iPad uygulaması
  • Design: 3D modeller üretebilmeniz için basitleşitirilmiş bir program
  • Make: 3 boyutlu modellerinizi 2 boyutlu katmanlara bölerek üretim yapmanıza yardımcı olan bir program
  • Sculpt: Sanal bir hamur üzerinde değişiklikler yaparak üç boyutlu modeller üretebileceğiniz bir iPad uygulaması
  • Meshmixer: Mesh modeller, STL uzantılı dosyalar üzerinde çalışabileceğiniz kullanışlı bir program
  • Thinkercad: İnternet sunucunuz üzerinden üç boyutlu yazıcılara uygun tasarım yapabileceğiniz keyifli bir uygulama
Teknoloji tasarım bir arada kullanıldığında bu her alandaki yeniliklerin de önünü açıyor. Bu anlamda bu tip programlar ile yaratıcılığınız kadar, tasarım gücünüz de artmış oluyor.