Bugünlerde interneti biraz da olsun takip ediyorsanız insanların duygularını dile getirmek için artık yazıdan çok fotoğraf paylaştığını fark etmişsinizdir. Her yaştan, dünyanın her yerinden insanın kendilerince özel olduğunu düşündükleri anları dondurdukları kareleri görmek mümkün ama henüz mutluluğun fotoğrafı çekildi diyemiyoruz. Tabi ki bu noktada beklentinin ne olduğu kişiden kişiye değişse de bu sorunun cevabını merak eden üreticiler ilginç bir soruyla karşımıza çıkıyor: En nihayetinde paylaşımların bir sure sonra birbirini tekrar eder hale geldiği de bir gerçekse, sizce fotoğraf çekmek sadece insanlara özgü mü olmalı?

İşte tam da bu noktadan yola çıkan dünyanın önde gelen kamera üreticilerinden Nikon, köpeklerin kullanımına özel bir fotoğraf makinası üretti.

Mutluluğun resmi

Heartography adı verilen bu projenin işlevi adında saklı fakat asıl soru şu: “Bir kopek nasıl olur da fotoğraf çekebilir?” Yanıtı ise basit; 3D baskı teknolojisi sayesinde! Nikon 3D Yazıcılar ile ürettiği özel bir taşıma aparatıyla fotoğraf makinasını köpeklerin, göğsüne bağlıyor. FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisi kullanılarak üretimi gerçekleştirilen bu aparat, köpeğin göğüsüne tam oturarak hareketlerini engelemeyecek aynı zamanda hareket esnasında kolaylıkla düşmeyecek bir yapıya sahip.

Mutluluğun Fotoğrafı Grizzler’in Göğsünde!

Mutlu Köpek

Bu taşıma aparatı aynı zamanda kalp-atış takibi yapan bir monitörü de barındırıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi projenin isminden anlaşıldığı üzere bu sistem köpeğin kalp atışlarına bağlı çalışıyor. Söz gelimi köpeğiniz gördüğü birşey karşısında heycanlandığında, kamera harekete geçiyor ve o anın fotoğrafını çekiyor. Tabiki köpeğiniz pek çok şey karşısında heycanlanabilir, bu her zaman mutlu olduğu anlamına gelmez ama küçük bir yürüyüş onu mutlu eden veya heyecanlandıran anları görebileceğiniz pek çok fotoğraf karesi elde etmek için yeterli olacaktır. Yani mutluluğun fotoğrafı neden köpeğiniz tarafından çekilen bu karelerde gizli olmasın! Bu çalışmanın ilk örneğini izleyip sonuca siz karar verin! İşte Grizzler isimli köpeğin Mutluluğun Fotoğrafı ismini kısmen de olsa verebileceğimiz karelerinden birkaç örnek…

Belki de en temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan mutluluk 3d teknolojisinin de yardımı ile bir köpeğin göğsünde ölümsüz karelere dönüşüyor.