Üç boyutlu üretim teknolojisinin uygulama alanları her geçen gün biraz daha genişliyor. Bugün artık modadan medikale, spordan müziğe, hemen her alanda 3 boyutlu üretim yapılıyor. Elbetteki uygulama alanları anlamında düşündüğümüzde de ilk aklımıza gelen Mimaride 3D Printing.

Mimari aslında üç boyutlu tasarımın en önemli olduğu uygulama alanlarından birisi, özellikle maket yapımında detaylı çalışma imkanı yaratması ve zamandan tasarruf sağlaması nedeniyle de tercih ediliyor. Burada konuyu tabiki uzmanından ve kullanıcısından dinlemek daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. İşte bu yüzden sizin için Tabanlıoğlu Mimarlığı ziyaret ettik.

 Tabanlıoğlu Mimarlık, Mimaride 3D Printing Kullanımını anlatıyor!

Tabanlıoğlu Mimarlık, sektörünün önde gelen isimlerinden. Küçük röportajımızla Mimaride 3D Printing önemi nedir ve kendileri 3 boyutlu yazıcıları Makerbot’u nasıl kullanıyorlar sizin için anlattılar.

Tabanlıoğlu Mimarlık, özelllikle bugün teknoloji kullanımı ile zenginleştirdikleri yapılarında, sektörde fark yaratarak öne çıkıyor. Bu anlamda üç boyutlu yazıcıların hayatlarına girmesi 6/7 ay öncesine dayanıyor. Esasen 2 senedir, Mimaride 3D printing ile yakından ilgileniyorlar ve araştırıyorlar. Makerbot’un Türkiye desteği olduğunu öğrendiklerinde de bizimle iletişime geçtiler ve şuan Makerbot Replicator 2 ile üretimlerine devam ediyorlar.

Mimaride 3D Printing
Mimaride 3D Printing: Tabanlıoğlu Mimarlık

Mimari maketlerini üretmek için satın aldıkları Makerbot’u, ilk olarak konsept bir proje için kule maketi basarak kullanmışlar ve hala aktif bir şekilde mimari maketlerin prototiplerini 3D yazıcıları ile üretiyorlar.

Mimaride 3D Printing kullanımlarına dair ışık tutabilecek bir kaç soru sorduk. İşte bu samimi sohbetten size aktaracaklarımız;

Tabanlıoğlu Mimarlık olarak üretimlerinizde ne gibi teknikler kullanıyorsunuz?

Biz 3 boyutlu modelleme programı olarak Cinema4D’yi kullanıyoruz. Burada tasarladığımız projeleri bir yandan da 3d print alınabilecek şekilde düşünerek modelleme yapıyoruz. İstediğimiz aşamada da export alarak MakerWare programı ile üretim gerçekleştiriyoruz.

Kullanacaklara ne tavsiyeler verirdiniz?

Yazdırılacak modellerin temiz ve düzgün hazırlanmış olması, modelde çakışan yüzeylerin olmaması iyi bir yazdırma işlemi için önemli.

Sizce Mimaride 3D Printing, sektörde olumlu değişimler yarattı mı?

Evet, normalde el ile yapılamayacak nitelikte ve detayda maketler yapabilmemizi ve de yapılan maketlerin kalitesinin artmasını sağladı. Bunları sağlarken bir yandan da zamandan tasarruf ediyoruz.

Sizce 3d printer kullanmanızın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Zaman ve maliyet açısından çok avantajlı. Makinelerin basım hızı arttıkça her şey daha da kolay olacak. Tabi bu sorun sadece Makerbot’a ait değil bütün 3 boyutlu yazıcılarda şu an için böyle bir durum var.

Özellikle Makerbot’u seçmenizin bir nedeni var mı?

İstediğimiz özelliklerde bir makine olduğu için ayrıca Türkiye’de istediğimiz şekilde destek alabileceğimiz bir ürün olduğu için Makerbot’u tercih ettik.

Mimaride 3D Printing
Mimaride 3D Printing

3 Boyutlu Printerların geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Zaten son zamanlarda çok büyük gelişmeler kaydetti, bundan sonra da çok daha fazla kitlenin bu tip ürünleri hayatın her alanında kullanabileceğini düşünüyorum. Sadece profesyonel kullanıcılar değil, hobi amaçlı kullanan insanlar da evlerinde üretim yapacak.

Makerbot’u aldığımızdan beri gerek destek ve ilgi anlamında gerekse ürün kalitesi bakımından 3bFab ekibinden çok memnunuz. Teşekkür ederiz.

Sektörün öncülerinden Tabanlıoğlu Mimarlık ile yaptığımız bu keyifli sohbet de gösteriyor ki Mimaride 3D Printing hergeçen gün biraz daha yaygınlaşacak. Biz de sizler için takip etmeye devam edeceğiz.