Üç boyutlu yazıcılar maketçilikte de hünerlerini gösteriyor. Teknik Maket, yüksek detay gerektiren parçalar için üç boyutlu yazıcıların becerisine ve 3BFab’ın desteğine güveniyor.

İnşaat, gemi ve endüstriyel makineler için maket imalatı yapmak üzere 1996’da kurulan Teknik Maket, detaylı çalışmaları üç boyutlu yazıcılara emanet etti. Maket üretiminde lazer kesim ve CNC tezgahının yanında kendine yer bulan üç boyutlu yazıcılar, maketlerdeki ustalık gerektiren ince detayları büyük bir hassasiyetle tamamlıyor.

Teknik Maket Genel Müdürü Erkan Yılmaz, “Üç boyutlu yazıcı teknolojileri kullanmadan önce insan, araba, masa, dolap gibi bileşenleri satın alıyorduk. Artık bunları kendimiz üretebiliyoruz” diyor. Bunun maddi olarak ve zaman konusunda çok büyük tasarruf getirdiğinin altını çizen Yılmaz, “Bu teknoloji aynı zamanda daha kaliteli işler ortaya koymamızı da sağlıyor. 3 boyutlu yazıcıları maketlerin pek çok yerinde kullanıyoruz. Özellikle yüksek detay gerektiren işlerde, örneğin gemi maketlerinde tüm üretimi üç boyutlu yazıcılarla yapıyoruz” diyor.

Sadece üretimde kullandığı yazıcıların değil, malzemenin de son derece önemli olduğunu belirten Yılmaz, üç boyutlu yazıcılarla tanıştıkları günden itibaren 3BFab’ın teknik destekten malzemeye kadar her konuda yanında olduğunu söylüyor. “3Bfab ile tanışmam makineleri aldığım süreçte başladı” diyor Yılmaz. “Her sorunumda hemen yardımıma koşuyorlar, anında müdahale ediyorlar, sorunumu çözüyorlar. Bu da beni mutlu ediyor.”

Siz de sektörünüzde fark yaratmak isterseniz, 3BFab’ın bilgi ve tecrübesinden yararlanabilirsiniz.