Kadıköy’de bir ara sokak, Söğütlüçeşme caddesinin yoğunluğundan kurtulup daha sakin bu ara sokağa çıkıyorsunuz. Sıra dükkanların arasında bir atölye, kapıyı açtığınızda her biri başka bir işle uğraşan meşgul insanlar görüyorsunuz. Min Tasarım uzun yıllardır mimari sunum hizmetleri sunan bir ofis. İnşaat ve mimarlık piyasasının önde gelen firmalarının projelerini gözle görülür, elle tutulur modellere , maketlere çeviriyorlar.

Min Tasarım 25 yıldır sektörün içinde ve gelişen teknoloji ve değişen tekniklerle sürekli olarak kendilerini yenilemişler. Atölyenin ilk yıllarında özel çizim masalarında perspektifler çizip sulu boya, guaj, gibi karışık tekniklerle sunuma hazırlarken, bilgisayarların hayatımıza girmesiyle bilgisayarda çizip, fırça ile renklendirmeye devam ediyorlar. Maket yapımı konusunda da sürekli yeni teknikler ve malzemelerle kendini geliştiren atölye günümüzde tamamen bilgisayar ortamında görseller hazırlıyor , lazer gibi hassas teknolojiler kullanarak maketler oluşturuyorlar.

Maket Yapımı Min Tasarımda başka bir boyuta taşınıyor!

Min Tasarım, gelişen teknolojilere ayak uydurdukça , teknolojinin iş kalitesine, üretkenliğe, ve iş hızına etkilerini fark etmiş olacak ki maket yapımı işlerini de 3 boyutlu yazıcıları kullanarak bir adım daha ileriye taşımak istediler. Bir süredir yaptıkları işlerde Makerbot 3 boyutlu yazıcıyı kullanan Min Tasarım’dan Ergun Doğan Makerbot’u nasıl kullandıklarını anlattı.

maket yapımı
Min Tasarım – Ergun Doğan

Ergun bey Makerbot’la baskı aldığı tasarımları 3D Max ve AutoCAD programlarını kullanarak oluşturuyor. 3D yazıcının onlara zamandan kazandırdığını , daha önce benzer teknolojiler kullandıklarını söyleyen Ergun Bey , Makerbot’tan çıkan objelerin daha sonra başka işlem , temizleme gerektirmemesinin onlar için önemli bir avantaj olduğunu işçilikten, fazla uğraştan kurtulduklarını söylüyor. Sadece çıkardıkları ölçekli modeli istedikleri şekilde boyuyorlar ve sunuma hazır.

İşçilikten ve sarf malzemesinin uygun fiyatından dolayı maliyetleri 2- 3 kat düşürdüklerini de belirten Ergun bey Makerbot’un benzer teknolojilerin aksine koku yapmamasından da çalışma ortamı ve sağlığı açısından memnun.

Atölye’de 3D printer’ı yalnızca mimari modellerin dış görünümleri için değil ayrıca maket yapımı kapsamında iç mobilya, tefriş modelleri için de kullanıyorlar. Böylece yalnızca piyasadaki ölçekli mobilya modelleriyle kısıtlı kalmıyor kendi tasarladıkları mobilyaları da ölçekli olarak makete yerleştirebiliyorlar. Makerbot 3D yazıcıyı kullanarak harika işler çıkaran Ergun bey maket yapımı için 1/500 , 1/1000 ölçekli ince iş gerektiren modeller için birebir olduğunu söylüyor.

maket yapımı
Min Tasarım kurucusu ve sahibi Varjan Yurtgülü

3 boyutlu yazıcı teknolojisini doğru zamanda yakaladığımı düşünüyorum.

Min Tasarım’ın sahibi ve kurucusu Varjan Yurtgülü piyasanın ilklerinden ve uzun yıllardır bu işi yapıyor: ” Min Tasarım olarak yenilikleri olabildiğince takip etmeye çalışıyoruz. 3 boyutlu yazıcı teknolojisini de doğru zamanda yakaladığımı düşünüyorum. Daha önce benzer teknolojiler kullandık ancak sarf malzemelerinin çok pahalı olması ve baskı sonrası gereken işçilikten dolayı Makerbot’u denemek istedik.”

Maket yapım sürecinde daha çok organik formlarda zorlandıklarını belirten Varjan bey 3 boyutlu yazıcıyla bu konudaki engelleri kaldırdıklarını söylüyor: ” Sadece maketçiler değil , mimarlık ofisleri de kullanabilir, mimarlık daha organik formlara yöneliyor son zamanlarda, maliyetine ve yaptığı işlere bakılırsa iyi bir yatırım. ”

Sadece son yaptıkları işte Makerbot 3D printer kullanarak yaptıkları yatırımı geri kazandıklarını söyleyen Varjan Bey sohbetimizden bir kaç hafta sonra bir Makerbot daha sipariş verdi.