21. yüzyılın üretim devrimi 3D yazıcılar bugün pek çok firmanın en önemli üretim araçlarından birisi haline geldi. Türkiye’nin de %100 yerli temasıyla üretim devi haline gelen Vestel, bugün hızlı prototiplemede Makerbot 3D yazıcı ile teknolojide de sınır tanımayan yeniliklere kapılarını açıyor.

Vestel, prototip üretiminde Makerbot kullanıyor

Makerbot ile 3D printing teknolojilerini araştırırken internette karşılaşan Vestel, 3bfab ailesi ile tanıştıktan sonra hızlı prototipleme dünyasına hızlı bir giriş yapan Vestel, şuan Makerbot Replicator kullanıyor.

Vestel’in 3D Printing teknolojisi ve Makerbot ile tanışması ve sonra yaşanan süreci AR-GE Yöneticisi Sayın Can İmir’e sorduk:

3D Printing ile ne zamandır ilgileniyorsunuz?

3D printing ile 5 yıldır yakından ilgileniyorum. Yurtdışındaki aktiviteleri de takip etmekteydik.

Makerbot’u hangi üretim alanında kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Ürettiğimiz prototiplerde kullanıyoruz. Üretime geçilmeden önce prototip üretimi bizim için çok önemli. Genel olarak kapı kulbu, knob vb gibi aksesuarların üretiminde kullanıyoruz. Ama teknoloji ilerledikçe kullanım alanımız da elbet artacak.

makerbot
Vestel Prototip Örnekleri

3D yazıcı ile ilk neyin üretimini yaptınız?

Makerbot ile ilk tanışmamızda bulaşık makinesi için biberon yıkama aparatı ürettik.

Şu an nelerin üretiminde kullanıyorsunuz?

Kapı kulbu, knob, displayler için ışık taşıyıcı ve çeşitli montaj aparatlarını üretiyoruz. Bu konuyla ilgili Ar-Ge’lerimiz de aktif şekilde devam etmekte.

Gelecek burada başlıyor.

Prototiplerinizi üretirken nasıl teknikler kullanıyorsunuz?

Bilinen teknikler dışında bir kaç denememiz oldu. Geçen gün model içine metal somun hapsederek sağlam bir bağlantı elemanı oluşturmayı denedik ve başarılı olduk.

3D Printer kullanacaklara ne tavsiyeler verirdiniz?

3D printing kesinlikle görülmesi gereken bir teknoloji. Deneyenler kendilerini geliştirmeli, kullanmayanlar ise mutlaka denemeli. Gelecek burada başlıyor.

3D printingin işinizde bir şeyler değiştirdiğini düşünüyor musunuz?

3D printing prototiplerin üretilmesini kesinlikle çok hızlandırdı ve maliyetimizi oldukça düşürdü. Zaman bizim için önemli. 3D printerlarda bu büyük bir avantaj.

Sizce 3D printer kullanmanızın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Tasarım maliyetlerini ciddi anlamda azaltıyor, bu çok büyük bir avantaj. Dezavantaj olarak da çıkan ürünü direk olarak kullanmamamızı sayabilirim.

Özellikle Makerbot’u seçmenizin bir nedeni var mı?

Kendi alanında en bilinen ve en güvenilir markalardan biri olduğu için Makerbot’u tercih ettik.

Bir memnuniyet değerlendirmesinde 3bFab’ı nasıl yorumlarsınız?

Karşılaşılan teknik sorunlarda bir telefonla hemen ulaşılabilmesi, yedek parçaları stoklarında bulundurmaları ve çalışanların müşteri memnuniyeti için sürekli çaba sarf etmeleri 3bFab için oldukça olumlu düşünmemizi sağlıyor.

Sayın Can İmir’e teşekkürlerimizle…