Uygulama alanlarına her gün bir yenisi eklenen 3D Printing teknolojisinin en fazla öne çıktığı sektörlerden birisi de mimari. Özellikle maket yapımında üreticilere ucuz, kaliteli ve hızlı çözümler getirmesiyle tercih edilen 3D teknolojisinin bu sektördeki en gözde ürünlerinden birisi de Makerbot Replicator 2. Biz de bu anlamda birinci ağızdan Makerbot Replicator 2 kullanan ve mimari maket ve modellemeleri ile sektörde fark yaratan Ahmet Dönder ile sizin için sohbet ettik.

Makerbot Replicator 2 Mimari’de nasıl kullanılıyor, Ahmet Dönder’den dinleyelim!

makerbot replicator 2
Mimari Maket Örneği

Makerbot ile ne zaman tanıştınız?

Balıkesir’de müteahhitlik yapıyoruz. Binaların veya sitelerin mimari maketlerini yapabileceğim fikri aklıma geldi. Bu maketleri eski usül gibi kartondan değil de farklı bir şekilde yapmalıydım. Bunun için daha önce varlığını duyduğum 3 Boyutlu Yazıcıları araştırdım ve Makerbot markası; tasarımı, baskı kalitesi, kullanıcı desteği ve daha bir çok özelliği ile dikkatimi çekti. Türkiye Dağıtıcısı 3bFab ile irtibata geçtiğimde Hakan Bey ve Koray Bey bana 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisi hakkında bilgi verdi. Ayrıca Makerbot Replicator 2 ile üretilmiş bir kaç numune gönderdiler. Bu görüşmeler sonrası ben de Makerbot Replicator 2 Masaüstü 3 Boyutlu Yazıcı ile tanıştım.

Makerbot’u ne zamandır kullanıyorsunuz?

14 Şubat 2014 tarihinden bu yana kullanmaktayım.

3D Printing ile ne zamandır ilgileniyorsunuz?

Aslında bir kaç yıldır haberdar olduğum, videolarını izlediğim bir teknoloji. Fakat Ocak 2014 den beri yoğun olarak ilgileniyorum.

Ne tip üretimler yapmayı planlıyorsunuz?

Çoğunlukla mimari maketler, prototip ve özel tasarım ürünlerin üretimi için.

3 boyutlu çizim yapan, yapmayan herkes için hayal ettiğini üretmeye yarayan en pratik cihaz diyebilirim.

İlk ürettiğiniz şey nedir?

3 boyutlu yazıcım 14 Şubat’ta elime ulaşmıştı, ben de hem ilk olması hem de özel bir günde gelmesi sebebiyle eşime bir bilezik basmıştım.

makerbot replicator 2
3D Üretim Örnekleri

Şu an neler üretiyorsunuz?

Şu an Balıkesir Yeni Sanayisi’nde çalışan bir firmanın yeni tasarım selenoid’i için bir baskı yaptım. Ayrıca var olan bir ürünün geliştirilmesi için çalışan ve patentini almak isteyen bir arkadaşım için çizdiği modelin baskısını aldım.

makerbot replicator 2
3D Üretim Örnekleri

Kullanacaklara ne tavsiyeler verirdiniz?

3 boyutlu çizim yapan, yapmayan herkes için hayal ettiğini üretmeye yarayan en pratik cihaz diyebilirim.

3D printingin sizde yada işinizde bir şeyler değiştirdiğini düşünüyor musunuz?

Tasarım aşamasında dahi yapılan mimari yapı hatalarını görmeyi ve düzeltmeyi sağlıyor. Ayrıca hayal gücünüzü de geliştiriyor.

Karşılaştığınız bir terslik var mı?

İlk modellerimin tablaya tam olarak yapışmaması ya da tamamen yapışıp tablayı kazıyacak hale getirmesi bir sorun teşkil ediyordu. Neyse ki bu durum kullanım tecrübesi ve Buildtak bantı ile sona erdi. Nozzle’ın tıkanması ile makinem bir kere servise gitmek zorunda kaldı. Nozzle takımı komple değişti ve geri geldi ama çabucak problem çözüldü.

Özellikle Makerbot’u seçmenizin bir nedeni var mı?

Tasarım baskı kalitesi (Replicator 2 için kullanılan hammaddesinin sağlığa zararsız olması) ve kullananların iyi yorumlarda bulunması seçim sebeplerimden.

Bir memnuniyet değerlendirmesinde 3bFab’ı nasıl yorumlarsınız?

3 Boyutlu yazıcımı aldığımdan bu yana satış, teknik destek ve diğer alanlarda çok ilgili olmaları, yaşadığım sorunlara anında müdahale edip çözüme ulaştırmaları beni hizmet konusunda memnun etti. Bünyesinde çalışan ekip de samimi ve cana yakın. 3 Boyut Teknolojisi alanında sürekli yeniyi takip edip Türkiye’ye sunmaları da bu alanda herkesin yoluna ışık tutuyor.

Sayın Ahmet Dönder’e ürün paylaşımı ve röportajı için teşekkürlerimizi sunarız.