Korkmaz Mutfak Ürünleri 3D Printer ile Prototipleme Deneyimlerini Paylaştı. Öncelikle Korkmaz ekibine, bizimle deneyimlerini paylaştıkları için 3BFab olarak teşekkür ederiz.

Merhaba öncelikle yoğun iş akışında bizimle röpörtaj yaparak deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. 3D yazıcılarla tanışmanız nasıl oldu kısaca anlatırmısınız?

Sektörün içinde olduğumuz için 3d yazıcılar hakkında yeterli  bilgimiz vardı. Prototiplerimiz için ise dışarıdan destek alıyorduk. 2013 yılında prototiplerimizi kendimiz yapmamız gerektiğine karar vererek  ilk 3D yazıcımızı aldık. Daha sonra 2014 yılında biraz daha büyük baskı yapabileceğimiz ikinci bir 3d yazıcıyı alarak kullanmaya başladık.

3D yazıcı ile ilk tanıştığınızda kullanmakta zorlandınız mı?

Tabii ilk başta biraz hizalama sorunu yaşadık fakat Cad programlarına hakimseniz çizimden sonraki süreçte 3d yazıcıları kullanmanın gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz.

“Prototipleri kendi bünyenizde yapmamız gerektiğine karar verdik” dediniz. Sizi bu düşünceye iten faktörler nelerdi?

En önemli faktör zaman, 3D yazıcıları en çok ergonomi kurallarını kontrol etmek için kullanıyoruz. Ürettiğimiz herhangi bir ürünün tutma işlevinin gerçekleştirildiği parçalar için bazen 8-9 prototip yapmamız gerekebiliyor. Dışarıdan destek alırken birkaç gün sürebilecek prototipleme işlemini bünyemizde 2-3 saatte çözebiliyoruz, bu bizim için büyük lüks.

Bir başka önemli faktörde güvenlik, ürünün prototipleme için dışarıya gönderilmesi tasarımın taklit edilmesi gibi durumları getirebilir. Neyse ki şimdiye kadar böyle bir durum başımıza gelmedi.

Prototipleme işlemine  sadece ergonomik kurallar ve uyumluluk  bakımından mı önem veriyorsunuz?

Hayır, işlevsellik ve ergonomi  tabii ki doğru olmalı fakat ürünü sattıran her zaman görselliği oluyor. Bazen tasarımını yaparken bizim çok beğendiğimiz bir ürünü kullanıcılar beğenmeyebiliyor. Bu sebepten elektrikli ürünlere kesinlikle  Post Process uygulayarak son görünümlerine yakın gerçekçi prototipler hazırlamaya özen gösteriyoruz. Böylece kontrol grubumuzdan daha doğru geri dönüşler alınabiliyor.

Prototipleme işleminden sonra ki süreç nasıl ilerliyor, sorunlarla karşılaşıyor musunuz ?

Prototiplemeden sonra onayı verilen ürünlerin direkt kalıbını başlatabiliyoruz. Bazı ürünlerimizde alüminyum, plastik ve saç parçalar birlikte kullanıldığı ve bu malzemelerin üretim süreçleri farklı olduğu için bazı uyuşmazlık sorunları oluşabiliyor. Bu tip sorunları ufak tefek kalıp değişiklikleri ile kolaylıkla aşabiliyoruz. Ürünün tasarım ve prototipleme işleminden sonra ki aşama, kolay ilerlettiğimiz sorunsuz bir süreç oluyor.

Paylaştığınız bilgilerden dolayı tekrar teşekkür ederiz.

Bizde siz 3BFab ekibine 3d yazıcılarla ilk çalışmaya başladığımız günden, günümüze kadar desteğinizi kesmeden her zaman yanımızda olduğunuz  için teşekkür ederiz.