Türkiye’de özellikle reklam sektörünün ihtiyaç duyduğu maket ve modellerin üretimi üzerine yoğunlaşan Kağan Buğra Hanoğlu, 3 boyutlu yazıcıların işine olan katkılarını bizlerle paylaştı.

Kağan Buğra Hanoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Heykel bölümü lisans ve yüksek lisans mezunu. Uzun yıllardır maket ve modelleme üzerine çalışıyor. Henüz üniversitedeyken, üniversite bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk animasyon stüdyosu olan Kare Kare Film Yapım – Anima animasyon stüdyosunda master modelist ve bütün plastik mutfak işçiliği yapan kişi olarak ekibe katılmış. O günden beri bu işi profesyonel olarak yapıyor. Reklamlarda insanın ağzını sulandırarak uçuşan çikolataların ve üzerine serpilen fındık fıstıkların çoğu onun eseri.

“Daha önce bu modelleri ana mimari ve heykel eğitiminde edindiğimiz bilgileri kullanarak elle üretiyorduk” diyor Hanoğlu. “Başlarda modeli almak için fabrikayla uzun uzun yazışırdık. Bugün elimizdeki 3 boyutlu yazıcılar ve tarayıcılar sayesinde çok kısa sürede yüzde 80 doğruluğa ulaşabiliyoruz. Bunun bize en büyük katkısı zaman oldu.”

Hanoğlu, bugün 3 boyutlu yazıcıları ürünün büyüklüğüne göre prototipten master modele kadar pek çok aşamada kullandığını söylüyor. Hanoğlu’nun bu işin geleceğine yönelik vizyonu da geniş. Hatta bunu fiziksel cismi ışınlamanın bir yolu olarak görüyor, kontrol edilebilir verinin transferinin geleceğe damga vuracak, hatta yıldızlararası yolculuklarda bile yardımcı olacak önemli bir gelişme olduğunu düşünüyor.

Son olarak 3BFab hakkında ne düşündüğünü soruyoruz. 3bfab ile 3 yıl önce tanıştığını söylüyor. “Bence 3BFab’ın değeri sadece malzeme, satış veya işçilikte ortaya koyduğu beceriyle alakalı değil” diyor Hanoğlu. “Aynı zamanda kendileri de bir maker. 3 boyutlu yazıcılarla uğraşan bir şirketin maker topluluğuyla böylesine ilgilenmesi, topluluğa katkıda bulunması en farklı bulduğum kısmı. Bu benim için her zaman çok değerli olmuştur.”