Pek çok kurumda görmeye başladığımız 3D Yazıcılar, üreticilerin adeta eli kolu haline geldi. Çok değil bir süre sonra büyük ihtimalle evlerimizde de göreceğimiz bu teknoloji bugün ağırlıklı olarak, eğitim kurumları, AR-GE departmanları, Sanayi ve Medikal firmalarda karşımıza çıkıyor. Bu kurumlardan birisi de İatanbul Büyükşehir Belediyesi. Özellikle mimari projeler konusunda aktif çalışan Belediye bu projelerin 3 boyutlu modellerini Makerbot Replicator 2 ile üretiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Makerbot tercih ediyor!

 

İstanbul
İstanbul Büyükşehir Belediyesi – Kat Planı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3D yazıcılarla iki yıldır ilgileniyor. Makerbot 3D yazıcı alma fikirleri mimari proje modellerini yapmak için ortaya çıkmış.

Onlar da makineyi ilk aldıklarında bir çok kullanıcının yaptığı gibi Thingiverse üzerinden Sultan Ahmet Camii’nin bir prototipini üretmişler. Daha sonra da kendi modelleri olan kat planlarını baskıya almışlar.

Şuan Makerbot Replicator 2 ile cephe ve 1/500 ölçekli bloklar üretiyorlar.

Sayın Hasan OKUR‘a Makerbot kullanımlarına dair bazı sorular sorduk.

Biliyoruz ki, Makerbot’unuzu mimari projeleriniz için kullanıyorsunuz. Modellemelerinizi hangi programlarda yapıyorsunuz?

Modellerimizi genellikle Autocad ve 3ds Max üzerinden yapmayı tercih ediyoruz. Daha sonra STL olarak kaydedip baskıya alıyoruz.

3D printingin sizde yada işinizde bir şeyler değiştirdiğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle; projelerimizi başka duyularla algılamamızı ve algılatmamızı sağlıyor. 

Sizce 3D printer kullanmanızın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Projeri sanal ortamdan çıkarmanızı sağlıyor. Bu çok büyük bir avantaj. Dezavantajı ise bu sektörün şimdilik limitleri diyebilirim. Model boyutları ve plastik çekmeleri gibi.

İstanbul
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Makerbot Replicator 2 Kullanıyor

Özellikle Makerbot’u seçmenizin bir nedeni var mı?

Makerbot 3D Printerlar sektörün kaptanı. Software kalitesi de seçmemizin en büyük sebeplerinden.

Kullanacaklara ne tavsiyeler verirdiniz?

Modelleme aşamasına zaman harcamalarını ve distribütör firma ile sürekli irtibat içinde olmalarını tavsiye ederim. 

Bir memnuniyet değerlendirmesinde 3bFab’ı nasıl yorumlarsınız?

Gerçekten samimi ve müşteri odaklı, özellikle satış sonrası.

Sayın Hasan OKUR’a samimi röportajı ve güzel değerlendirmeleri için teşekkürlerimizi sunarız. Makerbot ve diğer 3D yazıcıların mimari veya farklı uygulama alanlarında nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız siz de teknoloji danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Bu anlamda, info@3bfab.com adresine e-mail atarak veya www.3bfab.com adresimizi ziyaret ederek aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.