iPhone uygulaması Blokify, ücretsiz olarak Apple Store’da yayında!

Blokify için basitleştirilmiş 3 boyutlu modelleme oyunu diyebiliriz. Uzay, deniz, şehir merkezi, tepe gibi çeşitli yerlerde, farklı dokulardaki blokları kullanarak modelinizi oluşturabiliyorsunuz. Yaş sınırı tanımadan aklınızdaki modeli yapabileceğiniz güzel ve eğlenceli bir oyun.

Blokify‘ı iPhone telefonunuza veya tabletinize indirip açtıktan sonra uygulama sizi ilk 3D modelinizi inşa etmeye davet ediyor. Oyun içerisinde iki mod var; Freeform ve Challenge. Freeform modunda dilediğiniz modeli inşa edebiliyorsunuz. Challenge modunda ise sizden belli bir modeli sıfırdan inşa etmenizi istiyor. Yerine konması gereken bloklar kısa bir süreliğine gözüküp sonra yok oluyor, siz de blokların yerini ve türünü hatırlayıp yerlerine yerleştiriyorsunuz. Aynı zamanda görsel hafızanızı da geliştirebileceğiniz aslında 7’den 70’e  herkese hitap eden bir oyun.

Yapınızı tamamladıktan sonra, 3D modelinizi sanal ortamda paylaşabiliyorsunuz. İşin en güzel kısmı tasarımınızı STL dosya formatında kaydedip, kendi tasarladığınız objeyi 3 boyutlu yazıcıda basabiliyor, gerçeğe dönüştürebiliyorsunuz.

Iphone

Biz de bu sefer iPhone yerine iPad ile denedik. Önce uygulamanın kendi içerisindeki yönlendirmeleri ile bir hapishane yaptık, sonra da freeform ile bıyıklı bir amca modelini oluşturduk. Değişik bloklar kullanabiliyor olmak, bu uygulamada katmanlar arası fark yaratmak için iyi bir özellik. Biz de bu yaptığımız bıyıklı amca modelini gerçeğe dönüştürmek için Makerbot 3D yazıcı ile basmayı denedik.

Önce STL formatında dışa aktarımını yaptığımız dosyayı, kendimize e-mail atıp, Makerbot Makerware arayüz programında dosyamızı açtık.

Iphone

Oyunda gözükmese de size gönderilen modelde bloklarınızın dokularını birebir görüyorsunuz. Yani modelinizi bastığınızda da taş dokusu veya ahşap dokusu 3 boyutlu olarak işlenmiş oluyor. Geriye sadece istediğiniz gibi renklendirmek kalıyor.

Iphone

Sizde kolayca çocuklarınız ile eğlenceli Blokify tasarımlar yapıp bunları Makerbot 3D yazıcıları ile gerçekleştirebilirsiniz! Yukarıda da belirttiğimiz gibi ister iPhone üzerinde isterseniz de iPad’inizde uygulamayı ücretsiz indirerek rahatlıkla denemeler yapabilir, beğendiğiniz modellerinizi 3D yazıcıda üretebilirsiniz. Yeni kuşak çocukların elinden iPhone ve iPad gibi teknolojilerin düşmediği günümüzde onları yeteneklerini geliştirecek bu tip oyunlar ile oynamaya teşvik edebilirsiniz!