3d yazıcılar denince merak edilen bir soru var;

Bu işin içinden biri olarak 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceği hakkında öngörüleriniz nelerdir?

3 boyutlu yazıcı teknolojisinin günden güne birçok sektörü etkilediği ve bu sektörlerin bu teknolojiye entegre olmaya başladıkları doğru. Bu teknoloji bir çok sektörün üretim sürecini farklı yönlere çekecek. Uygulama düzeyi özelleştirilebilir ürünler için daha yoğunluklu olsa da bu teknolojinin gerçekten hız kazandıracağı bir sektör var; İnşaat sektörü.

 

İnşaat Sektörü , şu anda insan gücünün en ağırlıkla kullanıldığı sektörlerden biri. Hala insan gücüne çok ihtiyaç duyan ve otomasyondan uzak bir süreç. Bu durum inşaat sürecinin olabileceğinden çok daha yavaş ilerlemesine neden oluyor.

Dünya çapında 3 boyutlu yazıcılarla basılmış binalar üzerinde çeşitli çalışmalar var. Yeni materyaller, yeni yöntemler, yeni bina formları üzerinde çalışıyorlar.

İnşaat Sektörü pek çok ülkede 3D üretim teknolojisi kullanıyor!

Çin’de bir firma sadece 24 saatte 10 tane bina üretti. Bu teknolojinin inşaat sürecine hız katacağı çok açık. Malzeme olarak geri dönüştürülmüş inşaat malzemesi kullanarak katman katman binalar oluşturuluyor.

İnşaat Sektörü

Hollanda’da bir profesör yakın zamanda iki katlı bir evi baştan sona 21 saatte imal edebileceklerini söylüyor. Yeni malzemeler ve yapım yöntemleri üzerine çalışan mimarlık ofisleri var. Yeni materyalleri kullanarak sıradışı formlarda evler üretmeye çalışıyorlar.

İnşaat Sektörü

Londra menşeili bir mimarlık ofisi yeni materyallerle malzemeyi olabildiğince az kullanarark  en sağlam strüktürü oluşturmaya çalışıyor böylece bu ilginç ev ortaya çıkıyor.

Landscape House ise başka bir mimarlık firmasının malzeme olarak taş ve kum kullanan dev 3d yazıcılar kullanarak üretmeye çalıştığı bir proje.

Hollanda’da bir evin cephesi dev bir 3 boyutlu yazıcı kullanılarak basıldı. Plastik malzeme kullanılarak üretilen bu ev Amerikan başkanı Obama tarafından bile ziyaret edildi.

inşaat sektörü

İBütün bu gelişmeler inşaat sektörü gibi çok büyük istihdam sağlayan bir sektörün çalışanlarını etkileyebilir. Ancak bu yeni teknoloji beraberinde yeni sektörler ve yeni uzmanlık alanları da ortaya çıkaracak. Ayrıca bu teknolojinin de yardımıyla tehlikeli bir çalışma sahası olan şantiyelerde iş kazalarının ve verilen kayıpların önüne geçilebilir.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde 3 boyutlu yazıcılarda basılmış evlerde oturacağımız günler çok uzak gözükmüyor. Çok farklı şekillerde evlerde oturabiliriz, belki de bu hızlandırılabilir süreçle birlikte insanlar oturacakları binaların formlarını değiştirebilecek oturacakları kısımların formunu özelleştirebilecekler ve bu değişiklikler projeye kolaylıkla aktarılabilecek. Yaşayacağımız binalar yeni malzeme ve etotlarla çok daha hafif, çok daha dayanıklı ve çok sıradışı formlarda olabilir. Bekleyip neler olacağını hep birlikte göreceğiz.