İzlediğimiz Hollywood filmlerinin, görsel efektleri dışında hayata geçen gerçek parçalarının nasıl yapıldığını düşündünüz mü hiç? Eskiden strafor, ahşap veya metal gibi malzemeler kullanılıp, yapımı için belki de haftalarca beklenirken, şimdi 3D baskı filmlere yeni bir soluk getirdi. Neredeyse her şeklin kısa sürede basılabildiği bu teknolojiyle, yaratıcı beyinlere fikirlerini hayata geçirebilmeleri için yeni fırsatlar tanınıyor.

Önce hayallerinde canlandıramadıkları bazı parçaların küçük prototiplerini yapmakla başlayan macera, şimdilerde filmlerde kullanılan orijinal 3D modellere dönüşüyor.

Hollywood Filmlerinde 3D Printing Teknolojisi

Son zamanlarda adını aldığı Oscarlarla duyduğumuz Gravity, The Wolf of Wall Street, muhteşem görselleriyle dikkat çeken Lord of The Rings, Pacific Rim ve Paranorman gibi filmler bu yeni 3D teknolojinin fırsatlarını kullananlardan.

3D Yazıcı ile üretilen film paranorman

The Wolf of Wall Street’te Leonardo DiCaprio’nun yatı Nadine için Martin Scorsese, dijital animasyonları yeterli bulmamış ve fiziksel bir model istemiş. Eskiden yapımı günler sürecek bu model, kısa sürede yönetmene gönderilmiş ve çekimlere devam edilmiş.

Çekimleri hala devam eden The Hobbit The Desolation of Smaug’da da 3D model kullanımı oldukça fazla. Ayrıntılı bilgi için Weta Workshop’u takip edebilirsiniz.

Ve alanında en büyük ilerlemeyi gösteren Gravity filmi, üç boyutlu baskının nasıl geniş bir alanda kullanılabileceğine ışık tuttu. Önce deneme amaçlı astronot kasklarını prototip olarak üreten film ekibi, daha sonrasında kaskların orijinal boyutunu da 3D yazıcı kullanarak ürettirmiş. Onlar için 3D baskının en güzel yanı, istedikleri parçanın bir kaç günde ellerine geçmesi ve istedikleri değişiklikleri de aynı şekilde hızlıca uygulayıp sonucu hemen görebilmeleri. Bir kolaylığı da kaskların oyuncuların kafasına göre tasarlanmasıyla bire bir uyması. Filmde gördüğümüz kaskların beyaz kısımları tamamen 3D printerlar ile üretilmiş.

Gravity filminin 3D Yazıcı sahneleri Gravity filminin 3D Yazıcı sahneleri

Bugün modadan medikale, sanayiden mimariye, tasarımdan hobiye pek çok anlamda kullanılan 3D yazıcıların tercih edilme sebebi kişiye sağladığı tasarım özgürlüğü ve hızlıca hataları düzeltebilmeye fırsat verebilmesi. Kişiselleştirme anlamında getirdiği imkanları sanıyoruz artık söylemeye bile gerek yok. İşte 21.yüzyılın devrim teknolojisi 3D Printing, sadece bu yüzyılda değil bundan sonraki yüzyıllarda da önemli bir üretim aracı olacağını kanıtlar gibi karşımızda duruyor!