Masaüstü yazıcı teknolojilerinde yüksek detay ve çözünürlükle SLA teknolojisi kullanan Form 1+ ile basılmış ürünler gerçek ile hayal arasındaki sınırları zorluyor.  Bu hassasiyetin derinliklerine inebileceğiniz, sıvı bir reçinenin geçirdiği değişimle ortaya çıkan harika örnekleri sizin için derledik;

1- Kar Tanesi

Sung Woo Choi’nin tasarımında incecik karmaşık gibi duran kar tanesinde tüm detayları görmek mümkün!

Formlabs

2-  Ağaç

22 parça olarak basılmış bu ağaç da SLA teknolojisi ile hayat buldu. Fransız sanatçı Gilles-Alexandre Deschaud tarafından baskısı yapılan ağaç 50x40x35 cm boyutlarında 100 mikron olarak basıldı.

Formlabs

3- Meyve Sineği Beyin Etkinliği

Bu rengarenk proje neredeyse bir Bio-Art olarak nitelendirilebilecek güzellikte. MIT araştırmacılarından Nicolas Aimon Meyve Sineği Beyin fonksiyonlarını gösteren ışıklandırılmış bu dev modeli 3D yazıcı kullanarak üretti.  “Clear” reçine kullanan Aimon, optic fiberler ile ayrı beyin fonksiyonlarına ayrı renkler verdi. Böylece Aimon, meyve sineğinin nöral aktivitelerini 3 boyuta taşıyarak bilim dünyasında hem muhteşem bir araştırma hem de sanatsal bir ürün getirdi.

Formlabs

4- Nöron

Bu kendine özgü nöron görsel bilgiyi retinadan beyne ileten “Ganglion Hücresi”.

Formlabs

5- Silikon Omurga Kalıbı Parçası

Bu kalıp, Genetik “SpinaBfida” hastalığı olan küçük bir çocuğun omuriliğinin silicon modelini yapmak için üretildi. Bu kalıp ile cerrahların bu hastalığı opere etmeden önce pratik yapmaları sağlanıyor.

Formlabs

6- Elektronik Kapak 

Bir kartvizitten bile daha küçük olan bu şık ve kullanışlı MP3 çalar, mühendislerinden Matt Keeter tarafından tasarımlandı.

Formlabs

7- Orthodontic Retainer

100 mikronda basılmış olan bu ortodontik model, hastanın ağız yapısı taranarak oluşturuldu ve hastanın diş telleri bu modele gore üretildi. Sonuç kusursuz!

Formlabs

8- Oyun Konsolu

Orijinal görüntüsüyle bu oyun konsolu ile hep kazanan olmak tesadüf değil!

Formlabs

9- Şanzıman Dişlileri

Formlabs

10- Medikal Dikiş Cihazı

Mühendis Alex Berry masaüstündeki 3D yazıcısıyla, normalde aylar süren prototip aşamasını 1 hafta içerisinde tamamladığı medikal dikiş cihazının dünyada, tüm ameliyatlarda daha hijenik ve daha etkili bir yara dikiş metodu haline gelebileceğini düşünüyor.

Formlabs

11- Optik Lens

“Clear” reçinenin saydamlığını test etmek için bir lup yapmaktan daha iyi ne olabilir ki!

Formlabs

Formlabs dönüşüm hikayesinde Bizden Bir Artı!

3BFAB ailesi üyelerinden heykeltraş Tayfun Öner, 27 Mayıs’ta açılışını gerçekleştireceği sergisinde 3D yazıcı ile hayat verdiği heykelleri sergileyecek.

Formlabs

Detaylı bilgi için; http://www.3bfab.com/urun/formlabs-form-1