Formlabs 3BFAB ile iş birliğine imza attı!

Formlabs 3BFAB ile ortaklığa imza atarak Türkiye’deki Formlabs satışlarını ve satış sonrası hizmetlerini artırmayı hedefliyor.

Formlabs-Logo-2014-04Dünya’da SLA 3D yazıcı sektöründe önde gelen Formlabs firması 3BFAB ile yeni bir iş ortaklığına imza attı. Formlabs’ın ürettiği Form 1+ 3D yazıcı hassas üretimi ve stereolithography (SLA) lazer teknolojisi ile yüksek çözünürlük sağlayan en başarılı desktop 3D yazıcısıdır.

Bu yeni iş birliği Formlabs’ın Türkiye’deki kullanıcılara daha kolay bir şekilde ulaşmasına ve ileri seviyede servis ve hizmet sunmasını mümkün kılacak.

Formlabs Satış ve Operasyon müdürü, Luke Winston, yeni ortaklık hakkında şöyle konuştu:

3BFAB ile imzaladığımız iş ortaklığı hakkında çok heyecanlıyız ve bu iş birliği sayesinde Türkiye’nin büyüyen yaratıcı ve üretim topluluğuna daha büyük hizmetler sunabileceğiz. Türkiye doğu Avrupa ve orta doğuda önde gelen gelişmekte olan bir üretim merkezidir. 3BFAB Türkiye’deki üretici firmalara hizmet sunabilen mükemmel bir ortaktır.

3BFAB CEO’su Hakan Güzelgöz ortaklık hakkında şöyle konuştu:

Müşterilerimize en iyi yüksek çözünürlük sağlayan masaüstü SLA 3D yazıcıyı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Form 1+ üretim ve Ar-Ge maliyetlerini azaltarak Türk mühendislere ve tasarımcılara inanılmaz imkanlar sağlamaktadır. Formlabs sektörde en başarılı SLA 3D yazıcıyı sunmaktadır ve bizim gibi satış sonrası en kaliteli hizmeti hedeflemektedir. Son zamanlarda daha hassas 3D yazıcılarına talep artmaktadır ve Formlabs ile imzaladığımız ortaklık bu talepleri karşılamamızda çok faydalı olacaktır.

Formlabs banner

Aşağıda İngilizce yayınlanan basın bültenini bulabilirsiniz.

Formlabs Extends Global Presence to Turkey

New partnership with 3BFAB enhances Formlabs’ Turkish sales and service efforts.

September 7, 2015 — Formlabs, the creators of the Form 1+ desktop 3D printer, announced an official partnership with Turkish distributor 3BFAB, a leading distributor of 3D printing technology headquartered in Istanbul, Turkey. The Form 1+ 3D printer, known for its high-resolution and detailed prints, is the best in class desktop stereolithography (SLA) printers on the market.

This strong partnership, coupled with an expanding presence in the region, enables Formlabs to offer enhanced sales, service, and support to Form 1+ users in Turkey.

“We’re excited to partner with 3BFAB to extend greater support to Turkey’s growing creative and manufacturing community. Turkey is a well known emerging manufacturing hub in the East Europe and Middle-East region. 3BFAB is an excellent partner to bring the Form 1+ to Turkish manufacturers,”

says Luke Winston, Formlabs Sales & Operations Lead.

“We are pleased to offer our customers the best high resolution desktop SLA 3D printer on the market. The Form 1+ brings amazing capabilities for Turkish engineers and designers, reducing their manufacturing and R&D costs”

said 3BFAB Co-Founder and CEO Hakan Güzelgöz.

“Formlabs provides the best SLA technology on the market and like us, they strive to provide the utmost service that comes with it. We are very excited about this strong partnership which will enable Turkish companies and engineers to improve their prototyping processes. This partnership comes at a time with a growing demand for high resolution SLA 3D printing in the Turkish market. We can’t wait to see what exciting projects will be achieved. “ – Hakan Güzelgöz, 3BFAB CEO.

Formlabs’ flagship Form 1+ 3D Printer ships with one-liter of resin, and includes a standard one-year warranty. Customers in Turkey will enjoy the same seamless experience as those in North America, which includes customer support and warranty coverage.

About Formlabs

Formlabs designs and manufactures powerful and accessible digital fabrication tools for designers, engineers, and artists. It was founded by a team of engineers and designers from the MIT Media Lab and Center for Bits and Atoms, and launched in 2012 in a record-breaking $3M Kickstarter campaign. Its first product, the Form 1, shipped in 2013.

Formlabs 3D yazici

About 3BFAB

3BFAB is the leading desktop 3D Printer distributor and solution provider in Turkey, offers a variety of 3D Printers, scanners and other 3d printing solutions. Founded in 2013, the company focuses on training and providing high level technical servicing of 3D printing technology.

Media Contact

Sara Bonomi
sara@formlabs.com