Artık mimari, moda, eğitim, sanayi, medikal ve daha sayamadığımız pek çok alanda, 3D Printing teknolojisinin dahil olduğu gelişmeleri görmek mümkün. Hatta öyle ki her geçen gün inanılmaz başarı hikayeleri de bizi şaşırtmaya devam ediyor!

Engelleri kaldırmak için 3d teknolojisi iş başında!

Faith Altheide hem görme ve hem de duyma engelli. Faith’in etrafında olup bitenleri anlama ve iletişim kurmasının tek yolu ise surat ifadelerini hissetmesi. 18 yıldır kızıyla birlikte yaşayan Faith, üniversiteye başlayacak olan kızının yüz ifadelerini artık hissedemeyecek. Eşini geçtiğimiz yıl kaybeden Faith’in tek destekçisi kızının üniversite için evden ayrılışını kolaylaştırmak isteyen bakıcısı Bunker Hill’de bulunan bir orta okulla iletişime geçiyor. 3D baskı teknolojisini kullandıklarını bildiği okula durumu anlatan bakıcı, kızının 3 boyutlu bir replikasının yapılması için okul yetkilileri ile harekete geçiyor. Bu ayrılıkta, Faith için duygusal anlamda zorluk yaratacak engelleri kaldırmak için iki öğretmen görevlendirildi ve hemen harekete geçtiler.

engelleri kaldırmak
Faith’in kızı Denis

Görevli öğretmenler ilk olarak Faith’in kızı Denis’i Bunker Hill’deki orta okula çağırarak, burada farklı açılardan  yüzünün ve kafasının fotoğraflarını çekiyor ve sonrasında 3 boyutlu modelini -bugün artık kullanımı son derece kolay yazılımlar sayesinde- oluşturuyorlar.

engelleri kaldırmak
Denis’in Replikası

Fotoğrafların birleştirilerek Denis’in yüzü ve kafasının 3 boyutlu modellemesi tamamlandıktan sonra, 3 boyutlu baskı için hazır hale getirildi. Bu noktada Makerbot Makerware programından faydalanan okul öğretmenleri, modelin baskı parametrelerini hem hafif hem de dayanıklı olabilecek şekilde ayarlıyorlar. Bu ayarlamalar sonrasında artık hazır hale gelen replika Makerbot Replicator 2 kullanılarak üretiliyor.

Bütün bu ayarlamaların ardından Faith’in kızı Denis’in büstü, Makerbor Replicator’da beyaz PLA filament kullanılarak basıldı.

Kızının bütün yüz hatlarını hissedebileceği replika, üretimi gerçekleştiren öğretmenler tarafından Faith’e götürüldü.

Görme ve duyma engelleri nedeniyle sadece yüze dokunarak etrafında olup biteni anlamlandıran Faith’in bu hediye karşısındaki tepkisini anlatmak mümkün değil, en iyisi videoyu izleyerek  kendiniz görün!

engelleri kaldırmak

Bu arada engelleri kaldırmak bir yana, sosyal inovasyonun en önemli araçları 3D Printing teknolojisinin de, hayatlarımıza nasıl dokunabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Özellikle medikalde uygulama alanı bulan teknolojinin pek çok anlamda engelleri aşmaya yardımcı olacağı da gelen haberler doğrultusunda bir kez daha doğrulanmış oldu.