Aşağıdan yukarı yığma veya katman katman örme tekniği olarak adlandırılan üç boyutlu yazıcı üretim teknolojilerinde modeldeki 90 dereceli gibi yan oluşan açılarda destek destek (support) kullanmak gereklidir. Bu yapılmadığı takdirde aşağıdaki resimdeki gibi modeli üretirken sarkmalar oluşabilir.

3D yazıcı FDM de destek gerektiren parça örnekleri
Destek (support) gerektiren model örnekleri

Bu tip sarkmaları engellemek için destek kullanılır. Bu destek (support) altdan yukarı doğru üretilir ve parçanın yan açılı bölümlerine destek sağlamaktadır. 3D yazıcılarında destek kullanıp kullanmamak kullanıcıya bırakılmıştır ve bu seçeneği arayüz Slicer programlarında bulabilirsiniz. Örneğin Makerbot Destop vee Zortrax Z-Suite arayüz programları destek yoğunluğunu, desteklerin hangi açıdan sonra kullanılması gibi parametreler ile seçim sağlamanıza imkan sağlamaktadır.

Aşağıdaki model destek kullanarak üretilmiştir.

Zortrax M200 3D yazıcıda destek kullanım örneği
Zortrax M200 ve destek kullanarak üretilmiş bir model

3D yazıcı ile üretim yaparken destek ihtiyacını dikkate alarak parçayı konumlandırmak önemlidir. Aynı modeli değişik açılardan baskı tablasına konumlandırarak destek ihtiyacınız minimize edebilirsiniz.

Destek  kullanımı 3D Printer seçerken de dikkate alınması gereken unsurlardan biridir. 3D yazıcının özellikleri (malzeme, hassasiyet) ve 3D Printer’ın arayüz Slicer programının destekleri kolay çıkaracak şekilde tasarlaması baskı kalitesinde büyük fark yaratacaktır.

Aşağıdaki video’da Zortrax M200 3D yazıcısı ile üretilmiş bir modeldeki kullanılan destek malzemesini ve bunun nasıl temizlendiğini görebilirsiniz.

Bu video’da Makerbot Desktop yazılımı ile destek (support) atmanın yöntemlerini izleyebilirsiniz.