1970’lerden günümüze kadar gelişerek gelen üç boyutlu baskı teknolojisi, bilim ve tıbbın değişik alanlarında kullanılmasının ardından estetik cerrahi ve burun estetiğinde ameliyatın “öncesi-sonrası”nı gösterecek simülasyon için gerçekçi sonuçlar elde etmeye yardımcı oluyor.

burun estetik ameliyatı
Burun Estetik Ameliyatı

Türkiye’de son birkaç yıl içerisinde yüz naklini de içine alacak şekilde estetik operasyonlarda büyük bir ilerleme kaydedildi. Bu kapsamda teknolojiyi de çok ileri seviyede kullanan Türkiye’deki medikal çalışmaların yeni gözdesi 3 boyutlu yazıcılar…İlk kullanım alanlarından birisi de estetik cerrahi.

Burun Estetik Ameliyatı’nda bir İlk!

3D printer kullanarak yüz ve vücudun 3D maskelerini üreten Op. Dr. Yakup Avşar, 3D baskı teknolojisini, rinoplasti (burun estetik ameliyatı) ve estetik cerrahi alanında dünyada kullanan ilk estetik cerrah oldu.

Op. Dr. Avşar; “İki boyutlu photoshop ve üç boyutlu ekran simülasyonu daha önceki yıllarda burun estetiği ve estetik cerrahi operasyonlarında kullanılmasına rağmen derinlik hissi sağlaması mümkün değildi. Hastalar sadece yan görünümlerini değil aynı zamanda ön görünümleri ve diğer tüm açılardan tasarımlarını görmek istediklerini dile getiriyorlardı. Bu konuda klasik kil veya balmumu heykeli ile biryere kadar sonuca ulaşmak mümkündü ancak kişisel beceri ve özel çalışma alanı, araç gereçler ve çok zaman gerektirdiğinden uğraşmak son derece zorlayıcıydı” diyor.

Yapılan uzun araştırma ve çalışmaların ardından üç boyutlu yazıcı teknolojisinin bu işi çözmek için en gerçekçi yol olduğuna karar verdiklerini belirten Avşar şuları belirtiyor; “Üç boyutlu yazıcı kullanarak yüz veya vücutta 3 boyutlu maskelerin 2 formatta hazırlanmasını sağladık. Böylece, ameliyatı gerçekleştirecek doktor hastanın isteklerini daha gerçekçi veriler üzerinde değerlendirerek kendi tekniği ile mümkün olan değişikleri hastası ile görüşebilir hale geldi.

burun estetik ameliyatı
3D Üretilmiş ameliyat öncesi-sonrası kişinin yüz maskesi

Yöntemin, burun estetik ameliyatı öncesi konsültasyon sırasında hastanın üç boyutlu tarayıcı teknolojisi ile taranmasıyla başladığını dile getiren Avşar; “Yapılan taramanın ardından hasta cerrahına ameliyat sonrası nasıl bir değişiklik istediğini anlatır ve birlikte tasarım konusunda karar verilir. Bu konuda karara varıldıktan sonra öncesi ve sonrası görüntüler bilgisayar ortamında üç boyutlu programlar yardımı ile oluşturulur. Oluşturulan öncesi ve sonrası dosyalar üç boyutlu yazıcıya transfer edilerek renkli ve gerçek boyutta kişinin yüzey anatomisi maskeler halinde hastanın beğenisine sunulur.” diyor.

Kaynak: Hürriyet