Bilindiği üzere 3bfab, 21. yüzyılın devrim teknolojisi 3D yazıcıların en önemli tedarikçisi ve hizmet sağlayıcısı. 3bfab ailesinde sanayiden otomotive; mobilyadan ayakkabıya; eğitimden sanata pek çok alanda pek çok isim bulunuyor. Bu isimlerin en genci de geçtiğimiz günlerde ailemizin bir parçası haline geldi: Rabia!

Rabia daha 6 yaşında ama şimdiden minik bir maker olma yolunda ilerliyor. İlk adımını da en çok sevdiği oyuncağı Bloom Winx için kırılan kanadın yenisinin üretimini yaptırarak attı! Kanadı kırılan Bloom Winx bebeği için bir çözüm arayan Rabia, bu arayışta çözümü 3 boyutlu yazıcı teknolojisinde bir diğer değişle 3bfab’da buluyor (tabi ailesinin de desteği ile :) ). Rabia bize ulaşıp onun için bir şey yapıp yapamayacağımızı sordu, biz de elimizden geleni yapacağımızı söyleyip işe koyulduk. Çünkü bu teknolojinin en iyilerinden Makerbot Replicator 2‘ye güveniyorduk.

Bloom Winx

Bloom Winx‘in Kırık Kanadı Nasıl Düzelecek?

3 boyutlu yazıcıda baskı almadan önce parçamızın üç boyutlu tasarımını dijital ortama taşımamız gerekiyordu. Bu nedenle ilk önce kırık parçanın kalemle konturunu çıkardık daha sonra çizimi taratıp bilgisayara aktardık.

Bloom Winx

Tarattığımız çizimi tasarım programında açtığımızda, aldığımız ölçüleri de kullanarak eksik parçanın üç boyutlu çizimini tamamladık. Bu hazırlama süreci yaklaşık 15- 20 dk. sürdü.

Artık 3D yazıcıda üretime geçmemiz için sadece birkaç adım kaldı. Tasarım programında çizimi tamamlanan parçanın *STL dosya formatında dışa aktarımını yaptık. *STL dosya formatındaki parçamızı Makerbot arayüz programı Makerware‘e koyup 3D baskıya hazırladık. Arayüz programında ön izleme parçanın üretiminin 5 dakika süreceğini belirtti.

Bloom Winx

Kalan son ve belki de en önemli işimiz ise basılacak kanadın rengiydi. Bloom Winx için, daha da önemlisi Rabia için sevebileceği uygun bir renk seçmemiz gerekiyordu. Bu noktada Rabia’nın pembeyi seveceğini düşündük ve Makerbot PLA Filamentimizi yükleyip baskıyı başlattık.

Öngörüldüğü gibi 5 dakika içerisinde tamamlanan 3D üretimimiz sonrasında  Bloom Winx’in kırık parçasını yerine yerleştirdik ve kanadı taktık. Bloom Winx artık uçmaya hazır.

Bloom Winx

Ve..mutlu son! Minik maker adayı Rabia oyuncağına kavuştu ve çok mutlu. Teknolojinin ve üretimin daha da kişselleşmesine örnek bu hikaye aslında üç boyutlu yazıcıların nasıl bir sosyal inovasyon aracı olduğunun ve çok değil kısa bir zaman dilimi içerisinde de vazgeçilmez bir üretim aracı olarak yaşantımızda yer bulacağının ufak bir örneği.

Sizin Makerbot hikayeniz ne, Makerbot sizin için ne yapabilir?