Geçtiğimiz hafta sonu Bilim Şenliği kapsamında Bursa’daydık.

Bilim Şenliği

Ortaokul, lise ve üniversitelerden gelen bilime meraklı genç arkadaşlarımızın yaptığı deneyler, keşifler ve teknolojik ürünler sergilendi. Bu sayede gerek çocuklar gerekse ebeveynler günümüz gelişmelerini yakından takip ederek ilgi alanlarını gördüler. Bilim Şenliği ve benzeri organizasyonlarda tüm ilgilileri 3D teknolojisi hakkında bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak isteyen ekibimiz de Bursa’daydı.

Bilim Şenliği katılımcıları 3D atölyesinde buluştu!

3bFab ekibi olarak Yaratıcı Zihinler standında üç boyutlu yazıcıları anlattık. Akıllarına gelen hemen her şeyin basılabildiğini anlattığımız çocuklar bu teknolojiye hem hayran kaldı hem de yoğun ilgi gösterdi. Üç boyutlu yazıcılardan çıkan o renkli dünyada kayboldular. Bilim Şenliği kapsamında 3bfab ekibi olarak bir workshop yapmaya karar verdik ve dedik ki ‘Gelin, siz boyayın’.

Bilim Şenliği

Kızlara tavşan yüzükler, erkeklereyse Makerbot robotları bastık. Üç boyutlu baskı yapan makinlerden çıkan ürünleri boyamaları çok ilgilerini çekti. Kızlar genelde pembe ve beyazla tavşanlarını, erkeklerse Transformers’ı hayal ederek robotlarını boyadılar.

Çocuklarla yaptığımız bu etkinlikte biz de çok eğlendik. Önümüzdeki günlerde, yeni workshoplarla çocukları 3 boyutlu printerlarla buluşturacağız.