3D Printing veya daha doğru kullanımı ile “Eklemeli Üretim” (Additive Manifaturing) 21. yüzyıl devrimi olarak nitelendirilmeye Makerbot ve Formlabs gibi şirketlerin masa üstü segmentini yaratmasıyla başladı. Bugün 3D printing dünyası giderek genişliyor ve hal böyle olunca sinema yapımcıları da boş durmuyor.

Bu teknolojinin ortaya çıkışı ve gelişimi hakkında çekilen belgesel 2014’ün en çok konuşulan yapımlarından birisi oldu!

Apple ve 3D Printing ilişkisi ne?

Aslında teknik olarak aralarında bir bağlantı yok ancak ortaya çıkışı “Macintosh Moment” olarak nitelendirilen bu teknolojinin, bu açıdan Apple ile pek çok benzerliğini bulmak mümkün. Bu hikayenin Apple ile çakışan bir başka yönü de filmin yapımcılarının karar verme aşamasında saklı. Yönetmenler Luis Lopez, Clay Tweel ve yapımcılardan Steven Klein verdikleri röportajda 3D Printing Belgeseli çekmeye nasıl karar verdiklerini şöyle anlatıyorlar: “Yapımcılarımız, ekibimize Apple ve Steve Jobs hakkında bir film yapma teklifi ile geldi. Biz de onlara, bir sonraki Steve Jobs kim olacak? sorusuna odaklanmayı önerdik.” İşte tam bu konuşmaların yapıldığı dönemde Wired dergisine kapak olan Makerbot kurucusu Bre Pettis bu soruya adeta bir cevap gibi karşılarına çıkar ve aradıkları hikayeye kavuşan ekip yeni Apple, Makerbot ve yeni Steve Jobs, Bre Pettis üzerine odaklanırlar.

Apple
Makerbot CEO’su Bre Pettis

Yeniden üretilebilirliğin en kolay yolu 3D Printing’i anlatan Amerika yapımı belgesel “Print the Legend”  böylece ortaya çıkar.

Eklemeli üretim devrimin masaüstüne taşıyarak bir öncülerden biri olan Makerbot’un yanısıra filmde Formlabs ve 3D Systems gibi üç boyutlu dünyanın önemli aktörleri yer alıyor!

Filmde 3D Printing dünyasının önde gelen “Startup” şirketlerinin kuruluş ve gelişiminin yanısıra, bu teknolojinin hangi alanlarda ne şekilde kullanıldığına da yer veriliyor!

Yönetmenler Luis Lopez ve J.Clay Tweel’in bir sonraki endüstriyel devrim olarak nitelendirdikleri film, 26 Eylül’de Amerika’da gösterime girdi. Belgeselin premieri, 2014 SXSW (The South by Southwest) Film Festivali kapsamında yapıldı ve aynı festivalde “Print the Legend” Jüri Özel Ödülü’nin de  sahibi oldu.

Film hakkında detayları merak ediyor ve tanıtım filmini izlemek istiyorsanız www.printthefilm.com adresini ziyaret edebilirsiniz!