Tan Mavitan 3 boyutlu yazıcı sergisi

Heykeltıraş Tan Mavitan’ın üç boyutlu yazıcılarla hayata geçirdiği eserlerden oluşan “Nam-ı Diğer – As Known As” isimli kişisel sergisi İstanbul Nuruosmaniye ARMAGGAN Art & Design Gallery’de ziyarete açıldı. Sergide üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş parçaların farklı oranlarda yer aldığı 20’ye yakın eser bulunuyor.

Teknolojiye olan merakının lise yıllarında özel efektlere duyduğu ilgiyle başladığını, devamında aldığı sanat eğitimiyle bu iki kavramı her fırsatta bir araya getirdiğini söyleyen Mavitan, teknolojik gelişimin yaşamın her alanında olduğu gibi sanatta da önemli bir karşılık bulduğunu ifade ediyor.

“Baktığınızda, dokunduğunuzda bir şeyler hissettiren, insanların hisleriyle, duygularıyla ince ilişkiler kurabilen objeler sanat olma yolundadır” diyor Mavitan.

“Ortaya koyduğunuz tasarımları elle tutulur, gözle görülür, etrafında dönülür objeler haline getirmenize yardımcı olan üç boyutlu yazıcılar, sanat üretimi alanında önemli bir potansiyele sahip.”

Teknolojik üretimin sanat içinde yer almasını otomasyon olarak tanımlamanın yüzeysel kalacağına dikkat çeken Tan, şunları söylüyor:

“Üç boyutlu bir nesne sadece iki boyutlu bir dünyada çözebileceğiniz bir şey değildir. Hissini, gölgesini, ruhunu anlamak için dokunmanız, çevresinde dönmeniz gerekir. Üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin heykel gibi bir sanatın içinde yer almasını, kağıt üzerine çizdiğiniz şeylerin Matrix filmindeki akan kodlar gibi gerçeğe dönüşmesi olarak tanımlıyorum. Bir sanat veya tasarım nesnesiyle ilişki kurma biçimlerinden biri, onun vücut bulmuş haline dokunmaktır. Üç boyutlu yazıcılar vücut bulma sürecini çığır açacak şekilde geliştirdi. Bu olanaklara sahip bir teknolojinin küçülerek atölyeme kadar girmiş olması, fikirlerin gerçek dünyada bu kadar çabuk vücut bulması çok değerli.”

Mavitan, eserlerini ortaya koyarken kullandığı MakerBot 3 boyutlu yazıcılarından çıkan ürünlerde kum kalıp tekniğini kullanarak bronz döküm yapmaktadır.

3BFab’ın her konuda kendisine büyük kolaylık sağladığının ve çalışmalarına büyük ilgi gösterdiğinin altını özellikle çiziyor. “Bu sonuçta yeni bir teknoloji” diyor Mavitan. “Birçok şeyi birlikte keşfediyoruz. 3BFab’ın sadece servis olarak ortaya çıkmanın ötesinde bir ilgiye sahip olmasını, sahip oldukları merakı kullanıcılara yansıtarak paylaşmasını Türkiye’de üç boyutlu baskı teknolojilerinin gelişimi açısından çok değerli çabalar olarak görüyorum.”

Sergi hakkında daha fazla bilgi için Armaggan Gallery sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • http://swm-as.com Muzaffer Donmez

    Tek kelime ile “Muhteşem”