Egemen, 14 yaşında teknolojiyle yakından ilgili bir ortaokul öğrencisi. Egemen ile bir araya geldiğinizde ona roketler, uzay, teknolojik oyuncaklar ve kendi yaptıkları hakkında sorular sorun size saatlerce anlatsın. Çünkü pek çok yaşıtının aksine Egemen ilgi alanlarını farklı alanlara yönlendirmiş.

3D Tasarım tutkusu Egemen’i 3bfab ofisine getirdi!

Bir akşamüstü ofisimize babasıyla beraber geldi Egemen. İlk etapta, Makerbot hakkında bilgi almaya geldiklerini düşünmüştük. Oysa durum her zamankinden biraz farklıydı. Asıl meraklı misafirimiz, babasını kolundan tutup 3bfab ofisine getiren Egemen’di.

3D tasarım
Egemen Ertem

Bize 3D tasarım yaptığından ve 3 boyutlu yazıcılara olan ilgisinden bahsetti. Kendisinin de babasıyla birlikte Tayland‘dan aldığı bir 3 boyutlu yazıcısı vardı. Yaptığı 3D modelleri, baskılarını gösterdi ve o gün Egemen ofisten şeffaf mavi bir filament alıp ayrıldı.

Ancak belli ki aklı bizde kalmıştı. Daha sonra Egemen ofisimize sıkça gelip projeler üzerinde çalışmaya başladı. 3D tasarım çalışmalarını yapıyor, 3D baskılara yardım ediyor ve kendi baskılarını yapıyordu. Ofiste fikirlerini gerçekleştirmek için bekleyen 8 tane Makerbot Replicator 2  vardı ki eğer aklınız, yapmak istediğiniz fikirlerle doluysa bu gerçekten cennet demektir.

İç içe geçmiş halkalardan oluşan hareketli bir 3 boyutlu parça tasarladı. Bu parça hem basımı kolay, hem de dikkat çekici olduğu için onu müşterilerimize gönderdiğimiz örnek parça setine ekledik. Şimdi Makerbot Replicator 2‘nin baskılarına örnek gösterirken bu minik tasarımcının parçalarını kullanıyoruz.

Haşlanmış yumurta yerken kabuklarını atacağınız, yanına da kaşığınızı koyabileceğiniz bir tasarımı, teknolojik parça modelleri ve kendi yaratıcı dünyasından 3D modellemeleri de var.

Egemen gelecekteki gençliğin ve şu anda farkına varamadığımız bir potansiyelin güzel bir örneği. 3 boyutlu yazıcı, kullanmaya başladıktan sonra insanın hayal dünyasında yeni kapılar açıyor. Artık 3D tasarım, çocuklar için hayalindeki objeye giden bir oyun haline geliyor.