Dünya’nın en önemli 3D Printing Teknolojisi etkinliklerinden biri olan “3D Print Show” 21-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında Londra’da gerçekleştirildi. 3D Yazıcıların yanı sıra uygulama alanlarından örneklerin sunulduğu etkinlikte, teknolojiye dair söyleşiler ve sergiler de göz doldurdu.

3D teknolojisi ve teknoloji ile ortaya çıkan ürünleri 3BFAB ekibi sizler için yerinde gözlemledi. Teknolojiyi yakından takip eden ekibimizin dikkatini çeken uygulama alanlarını sizin için derledik;

3D Print Show’da Akıllı Saatlerin Prototipleri

3d print

3D teknolojisi bugün artık kişiselleşen teknoloji ürünlerini kendiniz için rahatlıkla üretebilmenize olanak sağlıyor. İşte buna en iyi örneklerden birisi…

Yiyecek Sektörü

3D Print

Tabiki 3D yazıcıları yemek sektöründe de farkedilir bir değişim yarattığını söylemeden geçmeyelim. Londrada sergilenen bu 3D yazıcıdan çıkan havyar görünümündeki gıda aslında meyve özleri kullanılarak üretildi. Şimdilik çok iştah açıcı görünmese de bu alandaki gelişmelerin habercisi gibi.

3D İnsan Dokusu

3D Print

Şimdiye kadar genellikle plastic sarf malzeme ile baskı yaptığını gördüğümüz 3D Yazıcıların, Heriot-Watt Üniversitesinin doku basımı üzerindeki çalışmaları ile artık farklı bir boyuta taşındığını da görmek özellikle tıp dünyası için umut vaadediyor. Şu anda bu yöntemle üretilen insan dokusunun özellikle yeni ilaç testlerinde kullanılması öngörülüyor. Eğer bu üretim istenen sonuca ulaşırsa artık canlı kullanmadan da ilaç testleri yapmak mümkün olabilecek.

Mimari

3D Print

Açıkçası örneklerini çokca gördük, kendimiz de ürettik ancak Londra’daki bu örnekteki ince detaylı çalışmayı paylaşmadan edemedik.

Aydınlatma

3D Print

Özellikle tasarımda sınırları kaldıran 3D teknolojisinin, en güzel örneklerinden birkaçı yine aydınlatma üzerineydi. Oldukça trend siz ne dersiniz?

Eğitim Materyalleri

3D Print

Bildiğiniz gibi 3 boyutlu yazıcıların bugn en yaygın kullanım alanlarından birisi eğitim kurumları. Londra’da öğrenciler için oluşturulmuş bu araç “Kidesville” adında bir şehir planlama uygulaması. Öğrenciler bu minyatür binaları tasarlamakla kalmıyor aynı zamanda, şehrin hangi bölgesinde nasıl bir alana yapılması gerektiğine de karar veriyor.

3D Basılmış Otomobil

3D Print

Artık örneklerini sıkça gördüğümüz tamamı 3D basılmış veya parçaları 3D yazıcıdan çıkmış otomobillere bir örnek de Londra 3D Printshow etkinliğinde sergilendi. İngiltere’nin özel yapım otomobil üreticilerinden Morgan bu aracın motorunu 3D baskı teknolojisiyle üretiyor.

Mekanik/Protez Kol

3D Print

Yine örneklerini sıkça gördüğümüz uygulama alanlarından birisi Londra’da da karşımıza çıktı. Kas dürtüleriyle hareket yetisi de olan bu protez kolların 3D teknolojisi sayesinde maliyetlerinin giderek düşmesi hedefleniyor.

Kafatası

3D Print

Sanıyoruz ki özellikle medikal alanda 3D baskı teknolojisi devrim niteliğinde gelişmeleri tetiklemesi ile önemli yerlerden birine sahip.  Kafatası tümörlerinin tedavisinde hastanın MR görüntülerinden elde edilen 3 boyutlu modeller tedavi öncesi, cerrahlara Pratik yapma imkanı sağlıyor.

Bir sonraki etkinlik eylül ayında Kaliforniya’da gerçekleşecek. Bu teknoloji ile yakından tanışmak için katılabilir veya o kadar bekleyemem artık diyorsanız 3bfab ofisimize uğrayabilirsiniz!