Üç boyutlu yazıcılar ile baskı yapmak istediğiniz modelin baskıya uyumlu olabilmesi için patlak yüzey olmaması gerekir. Bir başka deyişle Watertight – yani su geçirmez olması gerekir.

3D yazıcılar katı model üzerinde çalıştıkları için, yazıcıya iletilen modelde patlak olmaması üç boyutlu yazıcılarda baskı hesaplamasını kolaylaştırır.

Patlak yüzey tasarlanmış yüzeylerin doğru bir biçimde birleştirilmemesinden kaynaklanan teknik bir hatadır. Genelde 3D Modelleme programı 3D Max gibi görsel render için tasarlanan modellerde görünen patlak yüzeylerin tasarımcı tarafından düzeltilmesi gerekir.

Watertight 3D modelleme nedir?

Tasarladığınız objenizin dış yüzeylerinin deri olarak düşünün ve içini su ile doldurduğunuzu varsayın, yüzeylerin bu suyu sızdırmayacak şekilde birleşmesi gerekir, birbirlerine kaynatılmış gibi olmalı diyebiliriz.

Parçada patlak olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Eğer buna benzer bir problem varsa parçayı Makerbot Makerware yazılımına açtığınızda, 3D modelleme programında çizdiğiniz parça daha koyu renkli gözükecektir. Böyle bir durumda parçanızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bize ulaşan müşteri modellerini göz önüne aldığımızda, patlak yüzey problemini en çok 3d Max programıyla tasarlanmış parçalarda olduğunu gözlemliyoruz.

Parçanızda patlak olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yollarından biri de bu kontrolleri otomatik olarak yapan hatta düzeltmeler yapan Autodesk Meshmixer  gibi programlardan birini kullanmak.

Autodesk Meshmixer yazılımı

Autodesk Meshmixer programı *STL ve *OBJ uzantılı parçalar üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz çok kullanışlı bir yazılımdır.

3d modelleme
Autodesk Meshmixer – Patlak Yüzey görünümü

Meshmixer ile Watertight katı model kontrolü nasıl yapılır?

  • 3D Modelleme programından dışa aktardığınız *STL uzantılı dosyayı import’a tıklayarak açtıktan sonra sol taraftaki menüden analysis‘ e tıklayın.
  • Açılan pencereden inspector seçeneğine basın. Bu seçeneğe bastığımızda program bize varsa objedeki patlak bölgeleri gösterecektir. Eğer patlak yüzey varsa objeden çıkan birkaç küre göreceksiniz.

Çıkan renkli küreler ne anlama gelir?

  • Mavi küreler delikleri ifade eder
  • Kırmızı küreler birbirine kaynamamış alanları gösterir
  • Mor küreler birleşmemiş parçaları gösterir

Kürelere sol tuşla tıklarsanız otomatik olarak sorunları düzeltir. Auto repair all komutunu seçerseniz bütün patlak ve Watertight sorunlarını otomatik olarak düzeltir.

Bazı durumlarda objenin belirli kısımlarında gerçekten birleşme problemleri varsa Auto repair komutu parçaları silebiliyor. Bu kısımları tasarım programınızla anlattığımız kurallar doğrultusunda tekrar gözden geçirin.

Sorunları çözdükten sonra Done butonu ile işlemi tamamlayın. Hazır olan parçayı STL Binary olarak export edebilir ve 3D baskıya alabilirsiniz.