3 boyutlu tasarımlarınızı ve prototip üretimlerinizi yapmak için 3d baskı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 3d baskı hizmetimizde uyguladığımız fiyatlandırma politikamız, kullanılan cihazlar/malzemeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve 3BFab Üretim Departmanı ile yaptığımız söyleşiyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

3D Baskı Hizmeti
3D Baskı Hizmeti

3BFab’ın 3d baskı hizmetini diğer firmalardan ayıran fark nedir?

Bizim için önemli olan kaliteli hizmet sunarak müşterilerimizin ihtiyaç duydukları prototipleri en doğru şekilde üretmektir. Fakat bunu yaparken tamamiyle şeffaf, dürüst ve adil bir yaklaşım sergilemekteyiz.

Herhangi bir ürün geliştirdiğinizde prototip yapmak çok önemlidir, çünkü siz bu prototipe göre testler yapıp karar alacaksınız. Doğru prototipleme yapıldığında, hem üretim süreci hızlanacak hemde daha doğru revizyonlar ve kararlar alabilirsiniz. Bunun bilincinde olduğumuz için, üç boyutlu baskı hizmetimizde kaliteye son derece önem veriyoruz.

İlke olarak, öncelikle tutamayacığımız sözü vermekten kesinlikle kaçınıyoruz. Her makine veya teknolojinin sınırları mevcut ve herhangi bir teklif sunmadan önce model üzerinden müşterilerimiz ile değerlendirme yapmaktayız. Böylece eğer kaliteli bir baskı alamıyacaksak, bunu net ve dürüst bir şekilde müşterimiz ile paylaşıyoruz.

Bizi diğer firmalardan ayıran ikinci bir özellik ise, şeffaf ve ölçümlenebilir fiyatlandırma politikamız. Sektörde birçok firma müşteriye göre veya parçaya göre fiyatlandırma yapmaktadır. Bazı firmalar da müşterinin ölçemeyeceği parametreler kullanarak fiyatlandırma yapmaktadır ama bunu müşterinin kontrol etmesi mümkün olmuyor. Fiyatlandırma için örneğin üretimin alacağı zaman kullanılabilmektedir. Buna göre bir parça 5 saatte üretilecek ise, belirli bir fiyat istenmektedir. Üretimin gerçekten alacağı zamanı 3D Printer teknolojilerini çok iyi takip etmeyen birisinin tahmin etmesi zordur.

3BFab fiyatlandırmasına baktığınızda, üretilmek istenen parçanın dış boyutları kullanılmaktadır. Parçanın dış boyultarına ve kullanılacak teknolojiye göre gerekli olan kredi tutarı hesaplanır. Bunu herkes şeffaf bir şekilde sitemizden yapabilmektedir. Üretim için gerekli olan Kredi tutarını da Kredi Paketleri sayesinde satın alabilirsiniz.

3d baskı için fiyatlandırma nasıl hesaplanır?

Baskı hizmeti veren birçok firma kullandığı teknoloji, ürünün hacmi veya baskı için gerekli olan malzeme ihtiyacına göre fiyatlandırma yapmaktadır.
3D Baskı sektöründe herhangi bir standart mevcut değildir, fakat aşağıdaki fiyatlandırma yöntemleri birçok firma tarafından kullanılmaktadır:

 1. Hacime endeksli fiyatlandırma: Üretilmek istenen parçanın cm3 olarak hacmi kullanılır. Buna göre cm3 x TL olarak fiyatlandırılır.
  Bu ücretlendirmenin en büyük dezavantajı büyük parçalarda gözlemlenmektedir. Örneğin 5 x 5 x 5 cm = 125 cm3 olan bir kübü düşünün. Parçayı 2 kat büyüttüğünüzde, parçanın hacmi 8 kat büyümektedir (10 x 10 x 10 cm = 1,000 cm3) ve fiyatı da hacmin karesi oranında 8 kat artacaktır. Bu şekilde hesaplama yapıldığında karlılık oranı da çok artmaktadır, fakat biz 3BFab olarak bunu adil bir yaklaşım olarak görmüyoruz.
  3BFab fiyatlandırma sisteminde de dış hacim ölçülerini kullanmaktadır fakat hacmin kare oranında fiyat artmaz. Örneğin, FDM teknolojisinde 125 cm3 bir ürün baskısı için 3 Krediye ihtiyaç duyulurken, 1000 cm3 lük bir ürün için sadece 8 Kredi kullanılır (3 x 8, yani 24 değil).
 2. Malzemeye endeksli fiyatlandırma: Bu fiyatlandırmada kullanılacak malzemenin ağırlığı belirli bir tutar ile çarpılır. Bu fiyatlandırmada 3d baskıda kullanılan iç doluluk oranı gibi parametreler devreye girmektedir. 3d yazıcılar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan veya 3d yazıcı arayüz programı kullanmayan müşteriler bu hesaplamayı yapamazlar. Hacim endeksli fiyatlandırma gibi, parça boyutları büyüdüğünde 2’ye katlanan parçanın malzeme ihtiyacı 8’e katlanmaktadır. Kar oranları da aynı şekilde artmaktadır.
 3. Zaman endeksli fiyatlandırma: Bu fiyatlandırma şeklinde, üretim için gerekli olan zaman dilimi bir tutar ile çarpılır. Yukarıda belirtilen fiyatlandırmalar gibi, bir parçanın boyutu 2’ye katlandığında, baskı için gerekli olan zaman 5 veya 6 gibi bir faktör ile artar. Müşteri gözünde kullanılan zamanın hiçbir elle tutulur ölçüsü olmazken, fiyatları çok yüksek seviyelere çıkabilmesi de adil sayılmaz.

Peki 3BFab 3d baskı hizmetini nasıl fiyatlandırıyor?

Oluşturduğumuz fiyatlandırmanın şeffaf, ölçümlenebilir ve adil olmasına dikkat ettik. 3D Baskı hizmeti fiyatlandırması için üretilmek istenen parçanın uzunluk, genişlik ve yükseklik dış boyutları alınır ve çarpılır. Çıkan cm3 hacmi fiyatlandırma tablosundaki cetvele bakılarak ihtiyaç duyulan kredi hesaplanır.

Örnek Hesaplama

Örnek olarak aşağıdaki görselde bulunan bir parçayı alalım. Bu parçanın boyutları 10 cm x 6 cm x 4 cm olduğunu düşünürsek, fiyatlandırma hesabını yapmak için 10 x 6 x 4 = 240 cm3 hesaplanır.

Örnek 3D Baskı fiyat hesabı
Örnek 3D Baskı fiyat hesabı

Aşağıdaki fiyatlandırma tablosundaki oranlara bakılarak, bu baskıyı FDM teknolojisi ile üretmek isterseniz, 3 Kredi kullanılacaktır, SLA teknolojisi ile ise 7 Kredi gerektirir.

3D Baskı fiyatlandırma tablosu
3D Baskı fiyatlandırma tablosu

Bu fiyatlandırma cetveli belirtiğimiz özelliklere sahiptir:

 • Şeffaf: Fiyatlandırma için yaptığımız hesaplamaların aynısını müşterilerimiz de fiyatlandırma cetvelini kullanarak kolayca yapabilmektedir.
 • Ölçümlenebilir: Parçanın dış boyutları kullanılmaktadır, ve parçanın modelemesi olmasa dahi fiyatlandırma yapabilirsiniz.
 • Adil: Üretilecek parçanın boyutları büyüdüğünde fiyatlandırmamız hacmin karesi oranında artmaz ve karlığımız sabit kalmaktadır.

3BFab Kredi sistemi nedir?

Birçok müşterimiz bizden her ay baskı hizmeti almaktadır. Kredi sisteminin bir avantajı, daha büyük hacimli baskılar veya periyodik üretimler yapan müşterilerimiz toplu kredi paketi satın alarak birkaç aylık veya bir yıllık baskı ihtiyaçlarını çok daha uygun fiyata temin edebilirler. Satın alınan kredilerin herhangi bir ömrü yoktur ve online portalımız üzerinden baskı sonrası kalan kredileri şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

3D Baskı Kredi Paketleri
3D Baskı Kredi Paketleri

Buna göre 10 Kredilik paket aldığınızda, Kredi birim fiyatı 22 TL + KDV olurken, 500 Kredilik paket almanız durumunda Kredi birim fiyatı 10 TL + KDV’ye düşmektedir.

Kullandığımız teknolojiler ve cihazlar nelerdir?

Bünyemizde bulunan 3D Yazıcılar ile baskı yapmaktayız. FDM ve SLA teknolojilerinde stabil ve kaliteli baskı alabileceğimiz cihazları kullanmaktayız. Seçilen malzemeye göre o malzemeyi en doğru şekilde üretebilen cihazlar tesis edilir.
Kullandığımız cihazlar:

 • Formlabs Form 2
 • Zortrax M200
 • Makerbot Replicator 2, Replicator, Replicator 2X, Z18
 • WASP 2040 Turbo ve WASP 4070
 • Projet CJP 660Pro

FDM ve SLA teknolojilerinde hangi malzemeleri kullanıyoruz?

Bu yazının başında da belirtiğimiz üzere, bizim için en önemli şey müşterilerimizin ihtiyacına cevap verecek baskı hizmeti sağlamaktır. FDM teknolojileri termoplastik malzemeleri kullanmaktadır. Değişik termoplastikler kullanarak, mukavemet, esneklik, yüzey kalitesi, ısı dayanımı gibi birçok ihtiyaca yönelik malzeme seçebilirsiniz. Bütün FDM malzemelerini aynı şekilde fiyatlandırarak, müşterilerimizi seçimlerinde serbest bırakmak istiyoruz. Örneğin mukavemetli bir üretim ihtiyacınız varsa bunu almak için ek bir ücret ödemezsiniz.

 • FDM teknolojisi ile kullanılan malzemeler: ABS, PLA, ULTRAT, PETG, GLASS, HIPS, PCABS ve Esnek TPU ile baskı hizmeti vermekteyiz. Bunların dışında da her geçen gün yeni malzemeler eklemek için araştırmalarımızı sürdürüyoruz.
 • SLA teknolojisi ile kullanılan malzemeler: Şeffaf, siyah, beyaz, gri, esnek, mukavemetli, döküme uygun ve dental uygulama için reçine malzemelerini kullanmaktayız.

Sizde üretmek istediğiniz prototip veya ürünlerinizin 3d baskı fiyatlandırmasını hesaplamak için sitemizdeki hesaplama cetvelini kullanabilirsiniz. Hemen 3d baskı fiyatını hesaplayın!