3D baskı hizmeti 3bfab bünyesinde devam ediyor. Bu kapsamda üç boyutlu tasarımını göndererek üretiminin yapılmasını isteyenler için bilinmesi gereken detayları listeledik. Özellikle üç boyutlu tasarımınızın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi ve parçalarınızın sorunsuz çıkabilmesi için modelinizi düzenlerken aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekiyor.

3D Baskı ve Makine Boyutları

3D Baskı
Makerbot 3D Yazıcılar

Modelinizin 3D baskıdan tek parça olarak çıkmasını istiyorsanız, üretimi gerçekleşecek olan parçanın, üretim gerçekleştirilecek olan 3D baskı cihazına uygun bir şekilde ölçeklendirilmesi gerekiyor. Üretim çalışması yapılmadan önce bu anlamda mutlaka üretim ekibimiz ile görüşerek parçanızı doğru ölçeklendirdiğinizden emin olmalısınız. Masa üstü segmentinde olan 3D baskı cihazlarında maksimum hacim şu anda Makerbot Z18 ile mümkün. Ancak halihazırda baskı boyutlarınız bu hacmin üzerinde ise parçalarınızı iki veya daha fazla parçaya ayırarak göndermeniz gerekebilir. Bunu da üretim ekibimiz ile görüşerek ilerlemekte fayda var.

Parça Sayısı

Eğer birden çok parça gönderiyorsanız, parçaları bir arada değil ayrı ayrı *STL dosyası olarak göndermeniz gerekiyor. Bu şekilde her bir parça kendi içerisinde üretim için uygun parametreler seçilerek hazır hale getirilebilir.

*STL Uzantılı Dosya

3 boyutlu modelinizi 3D baskı cihazına uygun şekilde hazırlayabilmemiz için, modelinizi *STL uzantılı olarak dışa aktarımını yaparak göndermelisiniz. Bugün yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu tasarım programlarının hemen hemen tamamı 3D baskı yazılımları ile uyumludur. Bu anlamda tasarımınızın üç boyutlu çizimini tamamladıktan sonra *STL uzantılı olarak kaydetmeniz gerekiyor. Tasarımınızı bu formatta nasıl kaydedeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Parçanın Ölçü Birimi

3 boyutlu modellerinizin ölçü birimi de, modelinizi göndermeden önce kontrol etmeniz gereken önemli noktalardan biri. Modellerinizi sağlıklı ölçeklendirebilmememiz için, ölçü biriminiz milimetre (mm) olmalı.

Bazı yazılımlarda santimetre (cm) ve inch gibi ölçü birimleri kullanılmaktadır. Bize referans olması açısından, 3D baskı almak istediğiniz parçanın santimetre veya milimetre olarak bize ölçülerini ayrıca iletebilirsiniz.

Çekme Payını Hesaba Katın

3D baskı malzemesi olarak kullanılan sarf malzemeler plastik bazlıdır ve her plastik gibi ısıl işlemle baskı yapıldığında soğuduktan sonra çok az da olsa çekme yapabilir. Malzeme çekmesi genellikle tabla sınırlarına çok yayılan büyük parçalarda görülür. Bu anlamda 3D Baskı öncesi çekme payını da düşünerek hazırlık yapmak gerekir.

Support / Destek Gerektiren Parçalar

3D Baskı
Support/ Destek Yapıları

Eğer modelinizde 45 dereceden daha büyük bir açıyla konsol çıkan kısım varsa bunların basılması için alt kısımlarına support / destek atılması gerekebilir. Support / destek yapıları parçanın bazı kesimlerinin üzerine oturacağı bir iskeledir. Baskı sonrası bu desteklerin temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi 3D Baskı aldığınız cihaza ve üretim gerçekleştirilen malzemeye göre bazı farklılıklar gösterebilir. Bu noktada parçanızın destek yapılarını kendiniz temizleyecekseniz mutlaka üretim ekibimizden bilgi alın.